Srí Lanka
Srí Lanka neboli Šrí Lanka, a původně známá i pod názvem Cejlon, je ostrovní stát v jižní Asii. Na ostrov, kde se zase krásně prohřejem oproti minulé destinaci, kterou byl Nový Zéland, se samozřejmě budeme muset dopravit letecky, byť by se daly najít i jiné, ovšem mnohem složitější, způsoby.
Kam na Srí Lanku
Prvním městem, které na Srí Lance navštívíme bude největší město ostrova Kolombo. Byť není Kolombo hlavní město Šrí Lanky, jak je často mylně uváděno, stále plní úlohu nejpodstatnější. Jedná se totiž o hlavní kulturní a průmyslovém centrum veškerého dění na ostrově. Vzhledem k tomu, že byl Cejlon v minulosti ovládán nejprve Portugalci, později Nizozemci a nakonec Brity, najdeme především v Kolombu i mnoho historických památek, které nejsou příliš typické památkám hinduistickým. Přesto je zde mnoho chrámů, které lze navštívit.
Ale to pravé cestování po Srí Lance začne až mimo toto rušné město. Abychom ale mohli jet poznávat památky a zajímavosti Srí Lanky, musíme si nejdříve opatřit auto a řidiče. Snad nám to půjde stejně jednoduše, jak nám to bylo vysvětleno. Bude to vyžadovat trochu úsměvu a smlouvání, ale nakonec určitě pojedeme. Dovolená na Srí Lance přeci nebude přerušena jenom kvůli potížím s dopravou.
Rozhodli jsme se, že prozkoumáme pouze jižní část ostrova a naší první zastávkou bude Pinnawala. V tomto místě se nachází Sloní sirotčinec, do kterého se moc těšíme. Můžete se tu o slony starat, krmit je jídlem, které je pro ně přichystané, můžete je koupat, mazlit se s nimi, prostě si užívat jejich velkolepé přítomnosti. Byť je sirotčinec otevřený veřejnosti, není ale zadarmo, jenže jsou zkrátka zážitky, za které si zaplatit stojí. A od sloníků směrem do města Kandy a památkami UNESCO, kterými se to tu jen hemží. Asi nejnavštěvovanějším místem města Kandy je Chrám Buddhova zubu, kde se podle ukrývá zub, který byl vytažen z plamenů Buddhovy pohřební hranice. Tento svatostánek má pro vyznavače budhismu obrovský význam a věří, že každý z nich by se sem alespoň jednou za život měl vydat. A my u toho chceme být také. V Kandy ale nepohrdneme ani návštěvou místního Královského paláce, botanických zahrad a dalších parků, které se zde nacházejí. Toto městečko působí velmi romanticky a určitě poskytne skvělé útočiště všem cestovatelům, stejně tak i chvíle odpočinku, které se nám budou hodit před naším dalším cílem, kterým je Adamův vrch (Adam’s Peak). Nejsme ještě pevně rozhodnuti, zdali půjdeme nahoru, protože jít nahoru nebude asi tak vyčerpávající jako cesta dolů. Není to takový ten typický vrchol, kdy zdoláváte obtížnější terén. Jedná se o výstup po schodech a těch schodů je 5.200. Ano, to znamená, že je jich k výstupu a sestupu celkem 10.400 a to už stojí za zvážení. Co jsme slyšeli, tak i ti, co měli skutečně fyzičku, tak jim to dalo zabrat. Jediné, co člověka motivuje je fakt, že jakmile vyleze nahoru, může si zazvonit na zvon. Tento rituál by měl provést každý poutník na svou počest toho, že to dokázal.
Po zdolání vrcholu a zazvonění je údajně každý očištěn Buddhou. Zní to krásně, ale skutečně to chce odvahu a znát sám sebe. Nicméně i kdybychom tam vylézt neměli, rozhodně se chceme k tomuto místu podívat a pořídit si několik fotografií, než budeme pokračovat dál. A v přírodě ještě chvíli zůstaneme, protože příští zastávkou je národní park Yala. Do tohoto parku jedeme především proto, abychom poznali faunu a floru ostrova Srí Lanka. A ze zvířat nás nejvíce zajímají leopardi, kteří se zde vyskytují nejvíce na světě. A aby těch přírodních úkazů a krásných živočichů nebylo málo, navštívíme ještě národní park Bundala, který je taktéž biosférickou rezervací chráněnou UNESCO.
Život na Srí Lance
A dostáváme se k další důležité části, zvířat a rostlinek už bylo na jeden ostrov až až, ale je třeba také prozkoumat, jaký vlastně je život na Srí Lance, a proto se vydáváme do města Matara. Toto město se nachází přímo u Indického oceánu, takže budeme mít i čas se zase trochu zchladit, přeci jen bude na Šrí Lance teplo. A konečně bude mít také čas ochutnat místní speciality. Srílanská kuchyně má hodně blízko ke kuchyni indické. Údajně se zde používá hodně koření. Za zkoušku určitě stojí omeleta usmažená na ohni Hoppers. Kdo miluje mořské plody a pochutná si i na tuňákovi, měl by vyzkoušet místní specialitu zvanou Ambul thiyal. Ale vynechat by nikdo neměl ani sinhálské jídlo Lamprai, které se skládá z kousků masa, vařené rýže a to vše je zapečené se zeleninou v banánových listech. Osladit si život lze i dezerty. Mezi ty nejchutnější údajně patří Kavun – kořeněný koláč s kokosovým olejem, Aluva – koláč z rýžové mouky s kešu oříšky a sirupem nebo Watlalappam – vaječný pudink s karamelem. Téda, to si ale nacpeme pupča, snad nám vytráví, než dojedeme do Galle, naší další destinace. Galle je takové větší město na jihu Šrí Lanky, kde se mísí kultura, vzdělání a turistický ruch. Byť zde asi oproti ostatním místům, které procestujeme bude více lidí, nebude to na škodu. Návrat do civilizace je někdy i milý a navíc té civilizace bude až až, protože se chystáme do jednoho z nejlidnatějších států na světě – Indie, která je od Cejlonu vzdálená jako když kamenem dohodí.
Vítejte na Srí Lance!
Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English