Nepál
Nepál je vnitrozemský stát nalézající se v Jižní Asii ve střední části Himalájí. Tento stát obklopují dva velcí sousedi, Indie a Čína. Od roku 2008 je Nepál federativní republikou. Hlavní doménou této relativně malé země oproti těm sousedícím je nejvyšší hora svět Mount Everest. Nejen proto je ale tato země často navštěvována. Největším lákadlem je tato země hlavně pro lidi, kteří vyznávají nebo jsou nakloněni k východním náboženstvím. Většinu obživy místních obyvatel tvoří práce v zemědělství a díky velké nezaměstnanosti žije zhruba třetina lidí pod hranicí chudoby.
Cestování v Nepálu
V rámci naší cesty kolem světa chceme v tomto státě strávit přibližně tři týdny. Od západních hektických zemí si slibujeme, že zde narazíme na vstřícnost, klid a odpočinek celkově. Cestu začneme ve městě Patan, které je dnes součástí Kathmandu. Původní název tohoto města Lalitpur znamenalo v překladu Město krásy. Dle informací které máme by se mělo jednat o klidné město s řadou historických míst. To hlavní, co zde chceme vidět, jsou místní chrámy zasvěcené různým bohům. Za zmínku stojí chrám Bhimsen Mandir, Krishna Mandir anebo chrám Mahabouddha Temple, který je celý pokryt kachličkami s vyobrazením Buddhy. Z této části hlavního města Nepálu, Kathmandu se přesuneme do dalších míst. Za zmíňku stojí Královský palác. Tento palác má co vyprávět i přes svojí relativně krátkou historii. V roce 2001 zde byla zmasakrována královská rodina, které podlehl i tehdejší král Biréndra. V současné době je v paláci veřejnosti přístupné muzeum, které nám nabídne pohled do minulosti této země a života monarchů. Cesta do Nepálu by nebyla tou pravou cestou, pokud bychom neviděli největší horu světa Mount Everest. Samozřejmě nemáme v úmyslu vylézt nahoru, na to nejsme připraveni jak fyzicky, psychicky, tak finančně. Chceme proto podniknout několika denní trek do hor. Tento zhruba 12 denní trek nás zavede do výšky kolem 4000 m do míst, odkud bude nádherný výhled na “střechu země”. Nebude to jednoduchá cesta, ale pro ten pocit a výhled to za to bude stát! Po návratu z treku chceme navštívit jedno ze čtyř hlavních buddhistických poutních míst s názvem Lumbiní. Podle legendy se zde narodil princ, který se stal později Buddhou. Toto místo je nyní součástí světového dědictví UNESCO. Dalším místem, které chceme navštívit je Boudhanath. Je to místo, kde se nachází stupa, což je struktura ve tvaru kopule postavena jako buddhistická svatyně. Jedná se o významné místo kvůli spojitosti se samotným Buddhou.
Doprava v Nepálu
Z informací které máme je veřejná doprava v Nepálu na špatné úrovni. Jezdí zde většinou autobusy, které jsou doplňované sdíleným taxi. Obojí je prý často narvané. Chudoba této země podstatně snížila ceny dopravy a proto zvolíme pro naše putování po Nepálu vlastní taxi.
Nepálská kuchyně
Díky lokalitě této země je kuchyně ovlivněna indickou a čínskou kuchyní. Většina jídla je bez masa a hodně pálivá. Chceme zde ochutnat hlavně hlavní nepálské jídlo zvané Dal bhát. Základem je rýže a k tomu pálivá čočková polévka. Další přílohou je tarkari, což je osmahlá okořeněná zelenina dostupná dle sezóny, nejčastěji brambory. Poslední přílohou tohoto jídla je pickles, což je velmi pálivá naložená zelenina.
Naší další destinací bude Čína, která nám nabídne pohled na asijskou kulturu z jiného úhlu. Nicméně nic nenahradí jednoduchou krásu Nepálské země a jejich obyvatel.
नेपाल स्वागत! Vítejte v Nepálu!
Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English