Naše dojmy z Vietnamu - vynikající jídlo a krásné chrámy
Ve Vietnamu jsme strávili úžasných 48 dní a za tu dobu jsme měli možnost potkat mnoho zajímavých lidí, podívat se na překrásná místa a odvézt si mnoho všedních i nevšedních zážitků. A proto se s vámi velmi rádi podělíme o naše dojmy z Vietnamu a trochu vám přiblížíme, jaké bylo naše cestování po této zemi.
Infrastruktura a doprava
- Infrastruktura ve Vietnamu je na velmi dobré úrovni.
- Co se týče internetu, jsou veškeré západní země a světové velmoci velmi pozadu. Vietnam má velmi hustou síť mobilních operátorů, díky čemuž máte 3G i v pralese.
- Hlavní silnice jsou většinou v dobrém stavu, s těmi vedlejšími už to není tak horké, nicméně ve Vietnamu se neustále staví a buduje a to ve velkém, což je pro ně zcela jistě dobré.
- Doprava ve Vietnamu je poměrně hektická. Vietnamci nekoukají do zrcátek, a už vůbec je nezajímá, co se děje za nimi. Rádi a často používají klakson. Bez něj tu člověk snad ani nemůže fungovat.
- Auta mají vždy absolutní přednost, ať už je kdekoliv jakákoliv značka, na ty se tu bohužel příliš nehraje. 🙂
- Jako dopravní prostředek na střední a delší vzdálenosti doporučujeme vlaky. Mají několik tříd, od té s dřevenou lavicí po pohodlné sedačky s klimatizací. Na kratší vzdálenosti doporučujeme autobusy. Na výlety v okolí měst doporučujeme pronajmout si skútr. Cena je cca 100-150 Kč na den včetně přileb. Na přesuny ve velkých městech doporučujeme použít službu Uber.
Bezpečnost
- Ve Vietnamu je všeobecně bezpečno. Nicméně člověk musí být ostražitý. Nikde jinde ve světě, jsme neměli víc problémů, než právě ve Vietnamu.
- Příklad. Na pláži jsme potkali nějaké individuum, které na nás koukalo s ostrými kameny v ruce a s tím, že chce peníze. No nějak jsme to ukočírovali, ale nic příjemného to nebylo.
- Je také nutné být ostražitý i ve městech. V Nha Trangu se třeba často kradou peníze a jiné věci na hotelech, je toho plný internet. A nám se to také bohužel stalo. Dokonce se věc dostala do fáze, kdy na nás Vietnamci zaútočili.Pokud se dostanete s Vietnamci do konfliktu tak pozor. Obecně vypadají Vietnamci mírumilovně, jsou to přeci buddhisti, ale na druhou stranu v sobě dost potlačují emoce, takže když ta párauteče, tak jsou hodně krutí a nemají slitování. Na to pozor! Když už se dostanete do potíží, tak zapomeňte na policii. Ta vám nepomůže a na vyžádání nepřijede. Taktéž se připravte na tzv. „Vietnamskou férovku“, kdy se na jednoho bělocha seběhne 5 Vietnamců. Ano, jsou to zbabělci, pokud jde do tuhého…
Lidé
- Z lidí ve Vietnamu jsme byli zklamaní. Vietnamci v Česku jsou zcela odlišní od těch žijících ve Vietnamu. Jih je na tom lépe než sever.
- Platí pravidlo, že v turistických oblastech jsou milí a kamarádští do doby, dokud z vás kapou peníze, jakmile tomu tak není, nečekejte, že budou milí, nápomocní nebo snad budou chtít komunikovat. To opravdu nehrozí, je to jen o penězích. Ale neházejme je všechny do jednoho pytle. Najdou se i výjimky.
- Nejhodnější a nejúžasnější lidé jsou však někde na venkově. Ti jsou báječní, roztrhali by se, i když většinou nemluví vůbec anglicky. To byli tak fajn lidi, až nás mrzelo, že neumíme trochu vietnamsky, protože by stálo za to si s nimi popovídat. I díky těmto lidem jsou naše dojmy z Vietnamu lepší.
Jídlo a pití
- Jídlo a pití je zcela jistě důvodem, proč navštívit Vietnam.
- Jídlo je vynikající, levné, čerstvé a vždy velmi chutné. Ještě X měsíců po Vietnamu vzpomínáme spolu s dalšími cestovateli na ty výborné vietnamské nudle 😉
- Každý den se přímo těšili, až se zastavíme někde na ulici u stánku a dáme si něco nového.
- Polévky ve velkém vedru jsou vynikající a k nim všechny ty úžasné klíčky a bylinky, to je prostě dobrota. Případně studené „saláty“ s rýžovými nudlemi na osvěžení.
- Z jídel musíme určitě doporučit určitě polévky phở (dávali jsme si je dle výběru a nálady s různými druhy masa), úžasné jsou ale i studená jídla jako Bun thit Nuong. Milovali jsme ale i vepřové Bun Cha, oblíbili si například Mi Quang, Mui Ne a další skvělé dobroty. Ve Vietnamu jsou vynikající i rybí polévky. Prostě se nebojte experimentovat.
- Z pití jsme si oblíbili nápoje zvané „sinh tố“, což jsou takové koktejly nebo smoothies. Ale milovali jsme i „nước mía“ nápoj z cukrové třtiny.
- Ale co je nejdůležitější, nechoďte do předražených restaurací. Ano, ty stánky nevypadají vždy vlídně a na podlaze je bordel, že i naše prasátka by se chytala za nosánky, ale patří to k jejich kultuře stlát si pod sebe a věřte, že až si tam dáte to vynikající levné jídlo, tak jim i tohle odpustíte, stejně jako jsme to dělali my.
- Vietnam je druhým největším vývozcem kávy na světě. Vietnamská káva je tu opravdu výborná a stejně tak i čaj. Určitě si tu dejte jejich kávu a experimentujte s různými druhy. Příprava kávy je také originální a garantujeme vám, že si na tu výbornou chuť navyknete rychle a nebudete chtít pít už nic jiného 😉 Nám třeba moc chutnala ledová káva, které v horkých dnech příjemně osvěží.
Ceny
- Vietnam má v porovnání s ostatními zeměmi v Jihovýchodní Asii stále ještě příznivé ceny co se týče jídla a ubytování – tam jsou víceméně bezkonkurenční.
- Ceny za jídlo na ulici se pohybuje od cca 20-25 CZK výš. Ceny za pití jsou cenově dost odlišné. Džus z cukrové třtiny se dá sehnat za 8 CZK. Kávu jsme si dávali za nějakých 12-20 CZK.Ceny trochu pokulhávají u vstupů na památky, tady to trochu přestřelují a přehánějí , a proto se dnes Vietnam potýká s prudkým poklesem turismu. Nicméně na mnoho míst se dá dostat velmi levně nebo i zadarmo.
- Ať jsme si kupovali cokoliv, museli jsme na ulici vždy smlouvat. Vietnamci jsou prostě obchodníci a chtějí vydělávat. Smlouvejte tvrdě a nebojte se toho, protože ať už zaplatíte cokoliv, vždycky to bude o hodně víc, než dávají místní, takže není třeba mít výčitky svědomí. 😉
- Nebojte se nakupovat elektroniku na ulici. Museli jsme si koupit telefon, a tak jsme koupili použitý za skvělou cenu na ulici. Druhý den jsme šli zpět, protože jsme chtěli ten samý ale s větší kapacitou a on to problém nebyl, spíš naopak.
- Jenže smlouvat pořád se prostě nedá, a tak jsme si občas zašli do supermarketu. Nejrozšířenější je Big C, a pak ještě asi Co.opmart. Tam se nesmlouvá, ceny jsou pevné a člověk si koupí to, co uzná za vhodné.
- Výběry peněz ve Vietnamu je malým dobrodružstvím. Jsou bankomaty, které nechtějí poplatky, nicméně to platí jenom pro karty VISA, kde je většinou tak nevýhodný kurz, že to vyjde stejně dráž, než vybírat na Mastercard se všemi poplatky. Platí se v podstatě téměř v každém bankomatu (poplatek platíte místní bance bez ohledu na to, že vaše banka je bez poplatků) a problém je v tom, že výběr částky je značně omezený. My jsme vykoumali, že nejnižší poplatky byli v CitiBank a HSBC, jenže tyhle bankomaty bohužel nejsou všude. A tak jsme zkusili jít do BIDV přímo do banky s tím, že nám nestačí jejich maximální možná částka pro výběr v bankomatu a požádali je o výběr přímo na pobočce. Jde to, neplatí se nic navíc a procentuální poplatek zůstává stejný. Takže pokud vás nebaví si vybírat často, a nechcete tak „věnovat“ své bance zbytečně peníze za výběry, lze to udělat i tímto způsobem!
- Ve Vietnamu si nemůžete v bance koupit dolary ani jinou měnu. Nám se to podařilo v Saigonu v jediné bance a byly s tím docela obstrukce. Takže buďto si je na své další cesty přivezte nebo jděte někam na ulici, tam doporučujeme pouze osvědčená zlatnictví a jiné zdroje.
Prostředí
- Ve Vietnamu nikoho znečištění prostředí všeobecně moc netrápí.
- Ovzduší je znečištěné poměrně dost. Všude je prach a o autech snad ani není nutné mluvit, technická tu samozřejmě neexistuje a podle toho to i tak vypadá.
- Do toho můžeme připočíst množství válejících se odpadků všude, protože on to přeci později někdo uklidí, což je pravda. Chodí tu místní s takovými kontejnery a uklízí, ale většinou se to dělá večer, takže jsou všichni nuceni překračovat odpadky. A Vietnamci prostě žijí tím stylem, že jakýkoliv odpadek hodí na zem a netrápí je to. I když jsme viděli jednou paní, jak si zametala před svým obydlím a čekali jsme, co se bude dít. No do svého obydlí zahrnula malý chodníček před a odpadky smetla na silnici, protože to už nebylo její, tak jakoby to tam nebylo. 🙂
- Co se týče přírody okolo, tak je Vietnam krásnou destinací a rozhodně stojí za navštívení.
- Podívejte se na naše příspěvky z Vietnamu, narazíte na krásné skály, rýžová políčka, zálivy, jeskyně, přírodní rezervace. Je toho opravdu mnoho co objevovat a stojí to za to.
Byť mohou naše dojmy z Vietnamu vypadat různorodě, musíme uznat, že to byla jedna z top destinací, kde se nám na cestě kolem světa líbilo nejvíce. A určitě stojí za to sem jet a procestovat zemi, poznat lidi na vlastní oči, pochutnat si na jejich vynikajícím jídle a vytvořit si vlastní názor.
Back to collection |
Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English