Hue – císařské město, hrobky, vesnický most a lázně
Do císařského města Hue jsme se vydali z městečka Dong Hoi. Přicestovali jsme vlakem, tentokrát jsme zvolili 3. třídu takzvaný „hard seat“, přičemž se sedí pouze na dřevěných lavicích. Vlak nás vyšel na 85.000 VND/osoba (cca 95 CZK) a krásné na něm bylo především to, že jsme jeli s vřelými Vietnamci, kteří s námi chtěli komunikovat. Po příjezdu jsme si našli ubytování v guesthousu Thanh An 2. Majitelé byli velmi milí a nakonec jsme je ukecali na veliký pokoj s vlastní koupelnou, teplou vodou, internetem a klimatizací jen za 140.000 VND/noc (cca 156 CZK). Byla to jedna z nejlepších cen v Jihovýchodní Asii. K hlavní atrakci Hue jsme to měli pouhé 2 kilometry. Putování po jižním Vietnamu mohlo tedy začít.
Citadela a bývalé císařské a zakázané město v Hue
Při příchodu k citadele, která v minulosti sloužila jako opevnění císařského města a chránila místní obyvatele před nečekanými hosty, jsme museli zaplatit vstupné. Nakonec jsme se rozhodli pro lístek za 360.000 VND/osoba (cca 402 CZK), díky kterému jsme si mohli projít císařské město Hue + další den navštívit císařské hrobky. Na Vietnam se nám to sice zdálo dost, ale když už jsme tam byli, řekli jsme si, že se podíváme na vše. Tento kombi lístek vyjde malinko levněji, než když se vše kupuje zvlášť.
Do areálu jsme vstoupili hlavním jižním vchodem Ngọ Môn. O pár kroků dál jsme se již ocitli v paláci Thái Hòa, který sloužil jako císařská korunovační hala a zároveň zde císař i přijímal cizí návštěvy. Trůn se zde stále nachází, fotit se tu nesmí, ale návštěvníci se mohou vyfotit a obléknout do šatů císaře v zadní místnosti paláce. Vše je samozřejmě zpoplatněno. Po výlezu z paláce se před námi objevilo překrásné a velké nádvoří. Dříve se zde nacházelo Purpurové Zakázané město, které bylo bohužel téměř zničeno v roce 1968 během Ofenzívy Tet, což byla vojenská operace během Vietnamské války, která začala na Vietnamský Nový rok – Tet. Jediné, co se dochovalo, jsou 2 Mandarínské paláce. Další významnou budovou v bývalém císařském městě Hue je Trường Sanh Residence zvaný jako Palác dlouhověkosti, který se stále renovuje. V minulosti sloužil jako sídlo pro císařovu matku a jednu z manželek. V citadele se nachází i několik malých rybníčků a na konci je překrásná kavárna, odkud je poměrně hezký výhled na areál.
Císařské hrobky
V Hue jsme si půjčili i motorku za 160.000 VND/den (cca 178 CZK), abychom mohli vyrazit na výlet, a prozkoumat císařské hrobky. Císařské hrobky se nacházejí na jihu města nedaleko Parfémové řeky (Voňavé řeky). My jsme navštívili celkem 3 hrobky: Khải Định, Minh Mạng a Tự Đức.
Hrobka Khải Định
Khai Dinh jsme navštívili jako první a celkově se nám líbila asi nejvíce. Při příjezdu jsme museli vylézt nahoru do schodů, odkud je překrásný výhled na okolí. Pod hrobkou na menším nádvoří se nachází mnoho zajímavých čínských soch, ale nechybí tu ani sloni. Do hrobky se jde ještě po dalších schodech. Byla postavená pro císaře Khai Dinh z dynastie Nguyen a výstavba hrobky trvala 11 let. Je obdélníkové tvaru a uvnitř lze najít hned několik zajímavých stylů, jedná se o mix asijské i evropské kultury. Oproti ostatním hrobkám je tato velmi malá, ale přesto krásná. Dominantou hrobky je samozřejmě hrob, oltář a socha císaře. Vše je zdobeno sklem a porcelánem.
Hrobka Minh Mạng
Minh Mang byla ze všech hrobek nejvelkolepější. Jedná se o komplex celkem 40 staveb. Areál je úžasným místem klidu a pavilony s chrámy vypadaly naprosto úchvatně. Nechyběla zde ani voda s lotosovými květy a stromy okolo. K hrobce císaře jsme se však bohužel nedostali, odpočívá v klidu za zdí, ke které vedou schody a dál se dostanou jen vyvolení.
Hrobka Tự Đức
Hrobka císaře Tu Duc působila taky velikým dojmem, nicméně nás příliš nenadchla především proto, že procházela v době naší návštěvy rozsáhlou rekonstrukcí, a tak bylo vše zakryté lešením a místu scházelo to pravé kouzlo. Přesto však věříme, že až bude rekonstrukce hotová, bude toto místo naprosto úžasné.
Další atrakce v okolí Hue
Na břehu Parfémové řeky (Voňavé řeky) se nachází pagoda Thiên Mụ. Vypadá krásně, ale na nás zde bylo až příliš mnoho turistů, a proto jsme se raději vydali k mostu Thanh Toan v malé vesničce asi 7 km od Hue. Cestou se nachází spoustu malých nádherně zdobených chrámů a samozřejmě mnoho příjemných a vřelých lidí. My jsme se potřebovali ale i zrelaxovat, a proto jsme se vydali koupat do horkých pramenů v resortu Alba. Že jsme šílení v takovém vedru? Ono to bylo celkem dost příjemné a hlavně tam téměř nikdo nebyl. Za 170.000 VND/osoba (cca 190 CZK) jsme si příjemně odpočinuli a nabrali síly na náš další výlet. Naší další zastávkou na cestě kolem světa se stala města Danang a Hoi An.
Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English
Ahoj Pájo a Marti,
děkuji za velmi zajímavé čtení a krásné fotky z císařského města a lázní. Vždy se moc těším na další. Mějte se moc hezky a užívejte si to.
Ahoj Roman
Ahoj Romane,
diky! Vedeli jsme, ze se bude clanek libit 😉 Dalsi bude z Vietnamskych K. Varu, tak se nelekni 😉
Mej se
Pavel a Marta