Da Nang v noci

Danang a Hoi An - historické perly středního Vietnamu

dračí most danangDanang a Hoi An jsou pobřežní města u Jihočínského moře ve středním Vietnamu vzdálená cca 30 km od sebe. Vzhledem k tomu, že do historického městečka Hoi An nejezdí vlaky, zvolili jsme jako svou cestovatelskou základnu město Danang, do kterého jsme dojeli z Hue vlakem za pouhých 50.000 VND/osoba (cca 56 CZK) ve 3.třídě na tvrdých lavicích. Cesta byla však krátká, takže nebylo potřeba si připlácet. Ubytovali jsme se kousek od moře, k nádraží to bylo už dál a nechtěli jsme chodit pěšky, a proto jsme jeli taxíkem. Ve Vietnamu jsou taxi levné, kde funguje Uber, vyjde za hubičku. Jen doporučujeme podívat se několika taxíkům na dveře, ceny se výrazně liší. Ubytování v Danangu bylo jedno z nejdražších ve Vietnamu, a to i přesto, že byla mimosezona nedostali jsme se na méně než 200.000 VND/noc (cca 223 CZK). Motorku jsme v hotelu ukecali na pouhých 100.000 VND/den (cca 111 CZK), a tak se nám vše nakonec vykompenzovalo.

Co vidět v Danangu

Lady Buddha DanangDanang je především dovolenková destinace a také moderní město. My jsme zde byli v období dešťů, nicméně ani jednou nám nepršelo kromě jednoho večera, takže jsme si mohli užívat skutečně prázdných pláží. Ve městě se nám nejvíce líbili mosty, nejvíce nás zaujal most s drakem, který stojí za to vidět ve dne i večer, kdy je krásně osvícený. Naše první kroky vedly do Čamského muzea, kde jsme si prohlédli sochy a pozůstatky čampské kultury. Danang ale nabízí ty největší skvosty ve svém blízkém okolí.

Nejvyšší socha ve Vietnamu s výhledem na město

Chrám Chùa Linh Ứng Lady Buddha se nachází na kopečku nad Danangem v oblasti zvané Sơn Trà. Jedná se o obrovský komplex překrásných čínských chrámů s výhledem na město a moře. Dominantou celého komplexu je pak socha zvaná jako Lady Buddha, která měří 70 metrů a je tak nejvyšší sochou ve Vietnamu. Socha znázorňuje Kuan-jin (ve vietnamštině Quan Âm), což je čínská většinou ženská podoba původně indického bódhisattvy soucitu Avalókitéšvary. Kromě Lady Buddhy se zde nachází mnoho dalších zobrazení buddhů a dalších úchvatných čínských soch. My jsme si toto místo v Danangu přímo zamilovali. Je to místo, které jsme při svém putování po jižním Vietnamu, prostě museli vidět.

Mramorové hory

Jedná se o soubor 5 hor a vápencových kopců nacházející se kousek od centra Danangu. Vstup stojí pouhých 15.000 Marble Mountains Da NangVND/osoba (cca 17 CZK) bez výtahu, na který se vykašlete, pokud sem pojedete, protože vás vyveze jen k prvnímu chrámu a odtud musíte stejně po svých. Hory jsou pojmenované podle pěti elementů: kov (Kim), voda (Thuy), dřevo (Moc), oheň (Hoa) a země (Tho). Na jedné z hor se nachází mnoho budhistických svatyní, které jsou velmi zajímavé. Opět jsme zde našli i chrám přímo v jeskyni a skále. Na vrcholu Mramorové hory se nachází i krásně zdobená pagoda, odkud je moc hezký výhled na moře a okolí. Chrámů je zde několik, jsou všechny krásně dekorovány čínskými prvky, sochami a dřevěným nábytkem.

V okolí Mramorové hory se nachází i mramorárny, kde se vyrábějí obrovské sochy z různých druhů mramorů. Vstup je zdarma a my jsme si návštěvu opravdu užili, protože jsme nikdy nic tak překrásného a velkolepého, co se týče umění, na naší cestě kolem světa neviděli.

Chrámový komplex My Son

My Son VietnamAsi hodinu cesty z Danangu se nachází pozůstatky hinduistického chrámového komplexu My Son. Tento komplex byl velmi důležitým centrem říše Čampa. Byl bohužel zničen během války ve Vietnamu. Vstupné je poněkud dražší, platili jsme 100.000 VND/osoba (cca 111 CZK) a paní nám řekla, že se má opět zdražovat. Ale všimli jsme si, že na některých místech probíhaly opravy, tak doufejme, že peníze na ně budou používat i v budoucnu. Byl to náš první chrámový komplex tohoto typu v oblasti Jihovýchodní Asie a my jsme si připadali jako Indiana Jones. Trochu nám komplex připomínal Angkor Wat, byť, co se týče rozlohy, srovnávat samozřejmě nejdou.

Starověké město Hoi an

Hoi An jsme si prostě nemohli nechat ujít. Na všech fotkách vypadá centrum města tak malebně a kouzelně, a tak jsme se jeli podívat, jaká je skutečnost. Centrum starověkého města Hoi An je opravdu krásné. Malé útulné uličky lemující historické domy a uprostřed města je říčka a na ní malé romantické lodičky. Zaujal nás i místní trh s jídlem, kde vařili opravdu vynikající jídla za velmi slušné ceny, což jsme v centru takovéhle atrakce vůbec nečekali. A pohlazením na duši byly samozřejmě opět chrámy, různě zdobené malbami či s barevnými draky.

Hoi An VietnamVstupné do Hoi An

Jediné, co má vadu na kráse je fakt, že město spadá pod UNESCO, což není vždy výhra. Při vstupu po nás chtěli uhradit poplatek 120.000 VND/osoba (cca 134 CZK), což nás trochu namíchlo. Chtěli jsme se jen projít uličkami, kam místní chodí zcela běžně, ale prostě nás nechtěli pustit. Odjeli jsme kousek dál k postranním uličkám a najednou to zadarmo samozřejmě šlo. Po cestě jsme našli pár lístečků různě se válejících, byly ze vstupného někoho jiného, tak jsme si je vzali, a kde po nás něco chtěli, dávali jsme jim to. Ve Vietnamu jsme nikde neplatili za vstup do chrámu, a tak nám rozhodně nepřipadalo fér platit tady za vstup někam do města. Nachází se tu historické domy, kde se platí vstup, což chápeme, ale v chrámech ty lístečky vyžadovali také. Velmi zajímavá politika, která se nám nelíbila, a tak jsme si s ní poradili po svém. 🙂 Kdybyste sem jeli na dovolenou, údajně dnes zaplatíte už pouze jednou, a pak si musíte schovat vstupenku, kdyby ji chtěl někdo kontrolovat.

Pro nás nastal čas říct sbohem městům Danang a Hoi An a přesunout se do naší další destinace Nha Trang.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Pavel

Pavel

IT guy, motorbike rider, travel enthusiast and male.

Zde jsou komentáře vypnuty.

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.