Národní park Sequoia - země Sekvojovců obrovských
Z kalifornského města Barstow, kde jsme se rozloučili s legendární Route 66, jsme vyrazili směrem do přírody plné překrásných rostlin, lesů a hor, tedy směr Národní park Sequoia. Ale jelikož je cestování po USA náročné, především co se týče vzdálenosti, rozhodli jsme doplnit zásoby ve měste Bakersfield, a poté se vydat k jezeru Isabella Lake. Nakonec jsme se nemohli koupat kvůli extrémnímu suchu, které Kalifornii velmi trápí, a kvůli kterému je dnes jezero téměř vyschlé. Alespoň jsme zde přespali v jednom z místních kempů a ráno vyrazili do Sequoie.
Mineral King – poklidné místo v Národním parku Sequoia
Cesta na Mineral King je překrásná, pokud se jako my vyhnete hlavním a rychlým silnicím. My jsme jeli parkem, kudy se dalo, a cestou potkali za celý den asi 3 auta. Proč jet na Mineral King? Je to daleko od civilizace a je tam úžasný klid. My se vydali až úplně nahoru do kempu Cold Springs Campground, kde jsme za noc zaplatili 12 USD/stan/noc (cca 300 CZK). Ráno nám kolem stanu chodili srnky. My se těšili na mědvědy, které jsme však neviděli. V kempu jsou klasické bear boxy, ve kterých je nutné uchovávat jídlo a kosmetické přípravky. Kemp byl prostý se suchým záchodem, mýt se dá v řece, která je osvěžující s křišťálově čistou vodou.
Pěší túry v Mineral King
Mineral King nabízí návštěvníkům mnoho treků. Pokud si nejste jistí, určitě vše konzultujte s místními rangery, poradí, kam jít. My jsme se vydali na jednodenní trek na White Chief Canyon. V kempu jsme se seznámili s Davidem, asi 75ti letým Američanem, který nás nakonec pěkně prohnal, protože měl lepší fyzičku a navíc znal Sequoiu a Mineral King jako své boty. 😉 Cestou se nám naskytly překrásné výhledy, krajina se měnila. Nejprve jsme šli do obrovského kopce plného stromů, potom po skalách se stromy zvláštních tvarů, nakonec se před námi otevřela obrovská louka plná zelené trávy a neznámých květin. Až jsme nakonec dorazili k velkému potoku, možná řece a odtud se vyškrábali k prvnímu dolu. V minulosti si totiž lidé mysleli, že Národní park Sequoia a především Mineral King v sobě ukrývá v podzemí zlato. Po letech kutání se však nenašlo vůbec nic, ale do dolů se lze podívat dodnes. Jak to už na horách bývá, hodně se změnilo počasí, a tak jsme se rozhodli sejít pomalu dolů. Při pauze na svačinku jsme se poprvé zblízka seznámili se svišti. Ze začátku se báli, ale později už běhali pěkně kolem nás. Když jsme dorazili do kempu, začalo být chladno, proto jsme si rozdělali oheň a do setmění si vyprávěli zážitky z cesty kolem světa s naším milým společníkem Davidem a ještě jsme dostali mnoho užitečných tipů, kam pokračovat v rámci road tripu po jihozápadě USA.
Ochrana proti svišťům
Byť jsou svišti roztomilá zvířátka, dokáží údajně nadělat i velkou paseku. V Národním parku Sequoia jsme si poprvé všimli, že měli lidé zabalená auta zespoda nahoru v různých plachtách a igelitech, které slouží jako ochrana proti svišťům. Ze začátku jsme nechápali proč, později nám bylo vysvětleno, že oni milí svišti mají často tendence rozkousávat kabely a lidé mají o zábavu postaráno. Rangeři ale tvrdí, že není nutné auta takto zabalovat, sviště prý láká teplo z motoru, takže stačí zvednout kapotu, takže se do motoru dostane světlo, které nemají svišti rádi, a zároveň motor rychleji chladne. Není ale třeba to dělat vždycky, stačí se pouze zeptat rangerů, jestli je to nutné, svišti to totiž nedělají celoročně. 😀
Národní park Sequoia a Kings Canyon – zde jsou největší stromy na světě
Byť se jedná o dva odlišné parky, stačí zaplatit jeden vstup 20 USD/auto/7 dní (cca 500 CZK) a můžete se po obouch parcí pohybovat téměř neomezeně. My jsme nakonec zůstali jenom v Sequoie. Cestou z Mineral King jsme se zastavili u žulového skalního dómového útvaru zvaného Moro Rock. Samozřejmě jsme se vydali až nahoru, odkud jsme měli naprosto fascinující výhled na Národní Park Sequoia. Odtud jsme po Crescent Meadow Road pokračovali dále, až jsme dojeli ke slavnému tunelu Tunnel Log, což je padlá sekvoj, ze které je udělaný tunel a dá se zde projet autem. Cestou jsme narazili na mnoho velmi zajímavě tvarovaných sekvojovců obrovských rozměrů.
Giant Forest a General Sherman Tree
A jsme tady, v Obřím lese, kde se nachází největší živý strom podle objemu, slavný General Sherman. Kromě nej lze najít v parku ještě další 4 stromy, které jsou, co se týče objemu dřeva, jedny z největších na světě. Sekvojovce obrovské jsou právem nazývány jako mamutí stromy. Když jsme procházeli Giant Forestem, připadali jsme si jako skuteční trpaslíci. Pohledy na vysoké sekvoje jsou dechberoucí. A krom toho, že jsou ty stromy obrovské, tak se v sekvoji dají najít taky přímo gigantické šišky. Jedna, kterou jsme našli, byla větší než naše hlava. Byla to největší šiška, jakou jsme v životě viděli. A byť se to nesmí, museli jsme si ji odvézt s sebou do Yosemitský národní park, který byl pro nás další zastávkou. 🙂
Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English
Zvláštní zakončení mají návěsy trucků z jednoho prostého důvodu – je to speciální systém pro vylepšení aerodynamiky celého vozidla (spolu se spodními kryty na bocích vozidla – jdoucími od tahače k nápravě návěsu – nejsou na fotce). Tento systém snižuje větrné turbolence vznikající za truckem a snižuje tak spotřebu paliva, samozřejmě je to ekologičtější – na což se v Californii hodně dbá, protože metr délky trucku v USA není žádný problém – v Evropě by se za to tuším platila výrazně větší pojistka (v EU dle délky návěsu? – neověřený zdroj).
Ahoj Lukasi,
dekujeme za vysvetleni. To co pises dava vetsi smysl, nez co jsme odhadovali my. A opet se ukazalo, ze EU to nema moc domyslene 😉
Mej se fajn
Pavel a Marta
Hezkou cestu a happy trails! Lukas
Nádherné fotky a moc zajímavé čtení. Moc zdravím.
Roman
Dekujeme Romane a posilame pozdrav z delty Mekongu! 😉
Pavel a Martina