Ayutthaya - starodávné město Siamského království
Z rušného Bangkoku jsme se vydali na jednodenní výlet do bývalého hlavního města Siamského království. Vlak Bangkok – Ayutthaya byla pro nás nejlepší volba. Koupili jsme si lístek do 3. třídy, který nás vyšel na 10 THB/osoba (cca 7 CZK), a pak jsme se celých 80 km kochali výhledy z okna. Viděli jsme najednou Bangkok z jiné perspektivy, stejně tak i thajský venkov. Za asi 90 minut jsme dorazili do Ayutthayi. Kola jsme si půjčovat nechtěli, protože bylo vedro a měli jsme toho na seznamu k vidění hodně. Na motorky jsme nenarazili, a tak nezbývalo než sehnat tuk-tukáře. Byl to boj a pořád si myslíme, že to byla i pořádná obíračka, nakonec jsme se domluvili, že nás bude vozit, jak dlouho budeme chtít a kamkoliv za 600 THB (cca 409 CZK). Thajsko je v tomhle ohledu hodně zkažené, ale my jsme si den nenechali pokazit.
Proč navštívit Ayutthayu aneb její historie
Ayutthaya byla po 4 století hlavním městem království Siam. Stala se důležitým obchodním centrem pro celý svět díky své ideální lokaci mezi Čínou, Indií a Malajským souostrovím. Okolo roku 1700 byla Ayutthaya se svými miliony obyvateli největším městem na světě. Obchodníci z Japonska, Portugalska, Nizozemska a Arabských zemí pluli za obchodem až do Ayutthayi, kterou považovali v té době za nejkrásnější město na světě. Město ve své éře vzkvétalo, nacházelo se zde přes 400 buddhistických chrámů a mnoho překrásných a bohatě zdobených paláců. Slávu města však utnuli Barmánci, kteří sem roku 1767 vpadli a město spálili na popel. Vzácné artefakty ukradli a odvezli do Barmy. Některé památky se ale přeci jen dochovali, anebo byly postupem času zrekonstruovány, a díky tomu je dnes možné Ayutthayu obdivovat.
Co vidět v Ayutthaye
Vstupné do historického parku Ayutthaya stojí 50 THB/osoba (cca 34 CZK), ale některé chrámy si dále účtují své vlastní vstupné, většinou 20 THB/osoba (cca 14 CZK). Chrámů je ve městě opravdu hodně, a proto jsme si dopředu udělali seznam těch, které jsme chtěli vidět. Naše trasa v Ayutthaye vypadala následovně: Wat Yai Chai Mongkhon – Wat Phanan Choeng – Wat Mahathat – Wat Rat Praditthan – Wat Na Phramen – Wat Phukhao Tong – Wat Chaiwatthanaram – Wat Choeng Tha – Wat Phra Si Sanphet. Pro inspiraci jsme vybrali chrámy, které nás nejvíce zaujaly.
Wat Yai Chai Mongkhon
Jedná se o buddhistický chrám, který nechal postavit král, aby zde mohl ubytovat mnichy. Nachází se zde stupy a chedi (pagody). Na místě ani nechybí mnoho vyobrazení Buddhů, kteří jsou překryti zlatými hábity.
Wat Phanan Choeng
V tomto chrámu se nachází velký wihan (hala, kde se shromažďují lidé), kde lze obdivovat ohromného 19ti metrového Buddhu, kterému Thajci říkají Luang Pho Tho. Mimo hlavní místnosti stojí za návštěvu i malé boční, kde lze často pozorovat mnichy při jejich modlitbách.
Wat Mahathat
Wat Mahathat patří určitě k nejznámějším chrámovým komplexům v celé Ayutthaye. Proslavila jej hlava Buddhy v kořenech stromu. Je to skutečně unikátní dílo přírody. A určitě skvělý důvod jet do Ayutthayi na výlet. Wat Mahathat je ale bohatý i co se buddhistických chrámů týče, nachází se tu mnoho vysokých věží zvaných prang, které známe už z khmérské architektury.
Wat Phukhao Tong
Vedle města Ayutthaya se v malé vesničce nachází samostatná bílá svatyně, jejíž dominantou je 50ti metrová chedi (stupa – věž). Vylézt se dá až do půlky, odkud je překrásný výhled do okolí, které je plné chrámů a rýžových políček.
Chrámový komplex Wat Chaiwatthanaram je asi nejzachovalejší v celé Ayutthaye. Svým khmérským stavebním stylem, svými prang (věže) a mnoha tajnými vchody připomíná Angkor Vat v Kambodži.
V Thajsku tímto archeologická dobrodružství v rámci cesty kolem světa prozatím končí. Vrátili jsme se na chvíli zpět do Bangkoku, odkud jsme se dále vydali k moři na ostrovy Ko Tao, Ko Phangan a Ko Samui, abychom si trochu odpočinuli a zažili zase nějakou změnu v oblasti Jihovýchodní Asie.
Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English