Kuala Lumpur - rozmanitá malajsijská metropole plná překvapení
Na cestě kolem světa jsme si nenechali ujít ani hlavní město Malajsie, Kuala Lumpur. Vydali jsme se sem z Ipohu, kde jsme slavili hinduistický svátek světel Divali. Dvou a půl hodinová cesta nás stála 20 MYR/osoba (cca 130 CZK). Autobus nás přivezl na Terminal Bersepadu Selatan, odkud jsme se dále dostali do centra MHD. V centru jsme se pohybovali pěšky. Pokud by se vám stalo, že by byla cesta například z letiště drahá městskou hromadnou dopravou, doporučujeme využít například UBER, který vychází v některých případech mnohem levněji.
Ubytovaní jsme byli u pana Teye přes Couchsurfing ve čtvrti Petaling Jaya v sekci Seksyen 17. Pan Tey nám nejen poradil, kam se v KL podívat, ale hlavně nás provedl různými pouličními stánky a taky nám poradil, kde si co dát ve městě.
Co navštívit v Kuala Lumpur
Malajsijská metropole KL, jak se zkráceně Kuala Lumpur říká, má svým návštěvníkům co nabídnout, protože se zde mísí hned několik kultur, náboženství a tradic dohromady.
Z KL Sentral, což je největší dopravní uzel Malajsie, jsme se vydali pěšky směrem ke Kuala Lumpur Railway Station, která byla vystavěna v období britské kolonizace a nyní nahrazena právě KL Sentral. Nedaleko nádraží se nachází Národní mešita Malajsie Masjid Negara, kam nás pustili dokonce zdarma dovnitř. Pokud nejste vhodně oblečeni, zapůjčí vám, co je potřeba. Vstup je možný pouze mimo náboženské události. Z mešity jsme se vydali na náměstí Merdeka Square obdivovat budovu postavenou v maurském slohu Sultan Abdul Samad Building, ale cestou cestou jsme se blýskli u slavného nápisu “I❤️KL”. Pár kroků od náměstí se nachází další mešita Masjid Jamek. Nyní již vstupujeme do čtvrti zvané Chinatown, kde se nachází trh Central Market, nákupní ulice Jalan Petaling, ale také taoistický chrám Sin Sze Si Ya Temple a hinduistický chrám Sri Mahamariamman Temple. Dalšími zastávkami se stalo několik kostelů a o kousek dál jsme už viděli věž Menara Kuala Lumpur. Naše cesta nás zavedla k ikoně města, ke známým věžím Petronas Towers. Doporučujeme si naplánovat návštěvu ještě za světla a počkat si, až se setmí, ať máte fajnový zážitek jako my. Věže se dají obdivovat také z parku KLCC Park, který je překrásný a vyzývá k romantické procházce.
My jsme byli na cestě kolem světa občas unaveni od množství lidí, některých památek a shonu, proto jsme vyhledávali místa plná klidu a turisticky neznámá a záměrně jsme vynechali slavné Batu Caves, Golden Triangel, buddhistický chrám Thean Hou Temple, královské muzeum Istana Negara, Lagoon Park, Butterfly Park a Zoo. Ale pokud jedete do Jihovýchodní Asie poprvé, anebo tu netrávíte dlouhou dobu jako my, určitě stojí i tato místa za návštěvu.
Kde a co jíst v Kuala Lumpur
Kuala Lumpur není jen historicky a kulturně zajímavé místo. Oslnit dokáže i mlsné jazýčky a věřte, že na kulinářský zážitek odtud budete ještě dlouho vzpomínat. Nejlepší smažený banán PISANG GORENG na světě si můžete dát v Brickfields u KL Sentral ve stánku pana Chiama. Ale pozor, otevřeno je jen od 12-17 hodin, spíše do vyprodání zásob. Je to delikatesa, tak si jej určitě nenechte ujít. Další opravdovou specialitou, na kterou vzpomínáme bylo grilované vepřové na kantonský způsob CHAR SIEW v restauraci Toast & Roast v Seksyen 19 Petaling Jaya. Je to sice trochu z ruky, ale věřte, že to za to stojí. V centru pak určitě navštivte Alor Street a Hutong, kde podávají i pouliční speciality.
Naše dobrodružství v KL končí po několika dnech a my se vydáváme poznávat nové a neokázalé do další destinace, kterou je malajsijská Malakka.
Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English