Divali - hinduistický festival světel plný lásky a sounáležitosti
Z Cameron Highlands se vydáváme do města Ipoh slavit indický svátek světel Divali, na který nás pozvala Sharmila, kterou jsme v naší minulé destinaci potkali a skamarádili se. Divali se těší velké oblibě v celé Asii, ale také na dalších místech světa zejména mezi hinduisty, to jsme si nemohli nechat ujít! Cesta autobusem z vrchoviny do Ipohu trvala asi 2 a půl hodiny a vyšla nás na 20 MYR/osoba (cca 105 CZK). Sharmila nás s manželem vyzvedla na nádraží a šli jsme společně nakupovat do supermarketu jídlo. Chtěli jsme se na všem podílet, ale oni to stále odmítali. Indové jsou velmi vstřícní, a když pozvou hosta, nikdy ho nenechají za nic platit. Je to pro ně prý dokonce urážka. Bylo pro nás zajímavé prohlédnout si nabídku v místním supermarketu. Tolik čerstvých ryb, které tam prodávali, o tom si můžeme nechat jen a jen zdát. A ovoce i zelenina vypadaly taky skvěle, byť tu chybělo to kouzlo trhu někde venku. Cestou ven z obchodu jsme narazili na prodejnu Baťa, kam jsme se museli jít podívat, protože pro nás již od začátku naší cesty kolem světa bylo zajímavé pozorovat, jak hodně se nabídka bot českého prodejce v jednotlivých krajinách liší. Malajsie nebyla výjimkou.
Seznámení s rodinou
A jelo se domů, přesněji řečeno k rodičům Sharmily. Ti nás přivítali s otevřenou náručí a my jsme se u nich hned cítili jako doma. Byl to pro nás po dlouhé době moc příjemný zážitek. Tatínek si s námi povídal a ukazoval nám rodinná fotoalba, kde jsme viděli i svatbu Sharmily a jejího manžela, pravou indickou svatbu včetně námluv, které jí předcházely. My jsme obdivovali sárí na fotografiích. A maminka mezitím vařila vynikající jídla. U stolu jsme seděli společně, což pro nás také byla velmi příjemná změna. Jídlo bylo vynikající, kořeněné a barevné, některé hodně pálivé, ale domácí indickou kuchyni jsme si zamilovali. A rodinu taky, protože se o nás starala jako o své vlastní děti. Večer jsme ještě měli tu čest poznat sourozence a popovídat si s nimi. My jsme se zajímali o indickou kulturu a život v Malajsii. Naši hostitelé zase chtěli vědět co nejvíce detailů o zemích, do kterých nás cesta kolem světa zavedla, kulturních odlišnostech, zvyklostech, a také kam jsme ještě měli namířeno dál.
Přípravy na Divali
Deepavali je jeden z nejdůležitějších indických svátků vůbec. A přípravy probíhají v plném proudu. Ať už v případě náboženských rituálů, nakupování potravin, ale důležité je samozřejmě i ošacení. Je zvykem mít na sobě při těchto slavnostech něco nového. Vydali jsme se tedy do města do indické čtvrti nakoupit nové oblečení. Marťa byla ze svatebních fotografií již inspirovaná, a proto se Pája rozhodl, že jí udělá radost a koupí jí sárí. Vybírání netrvalo příliš dlouho, prodejci byli muži, ale dokázali dobře poradit. Nakonec jsme vybrali levnější sárí za 70 MYR (cca 370 CZK). Obléct sárí pomáhala Sharmily maminka. Na první pohled to není jednoduché a potřebujete k tomu alespoň jednoho člověka, který vás prakticky obléká. Ale Marťa vypadala jako princezna.
Pavel dostal od hostitelů jako dárek nové tričko, které dodnes rád nosí. Vše potřebné jsme měli a mohli jsme jít oslavovat.
Oslava Diwali v hinduistickém chrámu
Oslavovat jsme se vydali do chrámu Kallumalai Murugan v Ipohu. Jako všechny hinduistické chrámy byl tenhle překrásně barevný a veselý. Tu pravou atmosféru tomu dodali ale ostatní věřící, kteří se sem přijeli pomodlit k bohyni Lakšmí, která je považována za bohyni bohatství, štěstí a prosperity. Všemi jsme byli velmi vlídně vítáni a zároveň přijati. Přesto jsme byli raději zdrženliví, protože jsme nechtěli narušit rituály místních. Napodobovali jsme ostatní, nechali nás se dokonce také jít pomodlit. Oslava Divali s hinduisty v jejich svatyni pro nás byla a je nezapomenutelným zážitkem. Těžko se to dá popsat slovy. My jsme dodnes rodině Sharmily velmi vděční za jejich vřelé pozvání na festival světel.
A byť nám s nimi bylo skvěle a opět jsme měli chvíli pocit lásky a domova, bylo potřeba pokračovat dál. A proto jsme nasedli na autobus a vydali se směrem na Kuala Lumpur, do hlavního města Malajsie.
Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English