Phnom Penh - město s bohatou a krásnou historií
Do hlavního města Kambodže Phnom Penh jsme se vydali z Vietnamu z Delty Mekongu. Autobus z Can Tho do Phnom Penhu vyjde na 16 USD (cca 388 CZK). Autobus z Can Tho odjíždí hned vedle autobusového nádraží, je to konkrétně tento dům. Jízda byla opět spanilá, ostatně jako kdekoliv jinde v Asii. Na hraničním přechodě vše probíhalo hladce, tedy až na to, že se nás snažili přesvědčit, že chtějí víc než 30 USD za víza. Nedali jsme se, prostě jsme měli přesně 60 za 2 osoby. Mějte vždy přesně, protože jinak vám nebudou chtít vrátit! Stali jsme se toho sami svědky. Po vyplnění pár formulářů a dání najevo úředníkovi, že si nic navíc do kapsy nevezme, jsme pokračovali dál a už jsme byli v Kambodži. Za nějaký čas jsme dorazili i do metropole Phnom Penh.
Ubytování a zařizování věcí v Phnom Penhu
Po příjezdu jsme si museli najít hotel. Ubytovat se v hlavním městě dá v centru pohodlně už za nějakých 8 USD/noc (cca 194 CZK), ovšem bez klimatizace. Tu jsme se pokoušeli marně zapnout přes telefon s infraportem (dálkové ovládání), ale měli to šikovně ošetřené. 🙂 Po nalezení ubytování jsme si na ulici šli dát baštu. Jídlo je levné, na ulici budou většinou říkat cenu v měně RIEL. Za našeho pobytu se 4000 rielů = 1 USD. Platit lze oběma měnami, bankomaty vydávají pouze USD. V Kambodži se z nás stali vegetariáni, místní kuchyně nás příliš nenadchla, ale vynikající nudle s čerstvou zeleninou a vajíčkem na ulici jsme si vždy rádi dali. Po dobrém jídle jsme si ještě zařídili místní SIM kartu s rychlým internetem, funguje zde běžně LTE, jen pozor jaké máte frekvence v telefonu! Za 4 USD (cca 97 CZK) jsme si pořídili SIM kartu od společnosti Smart s 1,5 GB internetem, neomezené SMS a měli jsme 4 USD na volání, které jsme neprovolali. A další den jsme mohli jít poznávat město a Kambodžu!
Co vidět v Phnom Penhu
Rychle jsme zjistili, že se dá město snadno projít pěšky, není třeba využívat městskou dopravu. My jsme si nenechali ujít Wat Phnom, buddhistický chrám s překrásnou stupou na vrcholu a před vstupem se zajímavými přírodními
hodinami. Naší další zastávkou se stal Central Market, kde se dá koupit doopravdy všechno. A jak se tu dalo krásně smlouvat s místními. Kambodžané mají pro smlouvání přirozený cit, takže jsme toho rádi využili, nakonec byli všichni spokojeni. 🙂 Hlavní dominantou města je však Královský palác. Vstup do komplexu stojí cizince 6,50 USD/osoba (cca 158 CZK), což je na Kambodžu poměrně dost peněz, ale stojí to za to! Komplex je obrovský, vyhraďte si na něj alespoň 2-3 hodiny a nezapomeňte, že je palác otevřený od 7:30 – 11:00, a potom se otevírá znovu od 14:00 – 17:00. Snažte se mu v době pauzy vyhnout, nachází se zde mnoho tuktukářů, kteří vás budou chtít vozit po městě za nesmyslné peníze. V paláci se nachází několik překrásných chrámů, mezi nejvyhlášenější však patří Silver Pagoda, kde se nachází Smaragdový Buddha a kde je podlaha ze stříbra. Celý palác je přehlídkou skvostů a krásné architektury, kterou jsme doposud na cestě neviděli. Zajímavostí je i to, že palác obývá současný král Sihamoni, který kdysi studoval v bývalém Československu! 😉 Pokud se chcete dozvědět něco o historii Kambodži a o vládě krutých Rudých Khmérů, určitě vám doporučujeme navštívit Muzeum genocidy Tuol Sleng. Návštěva by měla být povinná pro všechny současné prezidenty a vladaře. Vstupné je 3 USD/osoba (cca 73 CZK). Nedoporučujeme navštěvovat muzeum s malými dětmi, jedná se o velmi emotivní zážitek.
A protože máme rádi dobrodružství, rozhodli jsme se z Phnom Penhu vydat do města Battambang.
Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English
Královský palác je úžasný, musela to být podívaná. Ty chrámy mě prostě berou. Moc vás zdravím.
Roman
Díky Romane! Nám se Phnom Penh moc líbil. Hlavně palác byl moc krásný.
Pavel a Marťa