Vlak v Battambangu

Battambang - skrytý klenot Kambodži

Ačkoliv jsme v Kambodži neměli v plánu zůstat v rámci naší cesty kolem světa příliš dlouVyrobna ryzoveho papiruho, rozhodli jsme se ještě, kromě nejhlavnějších atrakcí země, navštívit město Battambang. Do Battambangu jsme se vydali autobusem z hlavního města Phnom Penh, cesta trvala několik hodin a vyšla nás na 5,50 USD/osoba (cca 130 CZK). Byť nás měl autobus odvézt až do města, byli jsme v podstatě vyhozeni někde před městem na údajné zastávce, kde se na nás vrhli všichni tuk-tukáři se šílenými cenami. Štěstí bylo, že se tam objevil i Tom, řidič, který uměl anglicky a nabídl nás, že nás za 3 USD (cca 71 CZK) hodí, kam budeme potřebovat. Kývli jsme, nechtěli jsme tam zůstat jako lovná zvěř napospas ostatním hladovým řidičům. Cestou ještě nabral jiného zákazníka. Jmenoval se Kaushal, byl z Indie a byl v Kambodži na dovolené jako my. Jak Tom slíbil, dovezl nás, kam jsme chtěli a my jsme si šli hledat ubytování. Nakonec se nám podařilo ubytovat nedaleko tržnice v Battambangu za 6 USD/noc (cca 142 CZK). Samozřejmě bez klimatizace, ta se nám nepodařila zapnout ani telefonem s infraportem.

Atrakce v okolí Battambangu

Náš první den jsme si představovali příliš jednoduše, nicméně Kambodža nás překvapila. Chtěli jsme si půjčit motorku, jak je již v Jihovýchodní Asii zvykem, jenomže oni po nás všude chtěli pas a ten my prostě z ruky opravdu nedáváme. Kopie jim nestačila, nechtěli nic, co jinde fungovalo, no po 2 hodinách dohadování jsme to vzdali, a byť se nám nechtělo, šli jsme shánět tuk-tukáře. Nakonec se nám podařilo jednoho ukecat na 15 USD/den (cca 355 CZK). Přišlo nám to hodně, ale naše pasy máme radši. Ukázali jsme řidiči, kam chceme jet, předem jsme se domluvili a občas jsme se mrkli na mapu, jestli tudy jede. Nepodváděl a vezl nás přesně tam, kam jsme si řekli.

Jizda vlakem v BattambanguPrvní zastávkou byl legendární Battambang Bamboo Train (bambusový vlak). Shodou okolností tu potkáváme i Kaushala ze včerejška a jedeme společně, abychom rozdělili náklady. Platíme 10,25 USD/2 osoby (cca 243 CZK). Je to jízda, opravdu hodně rychlá a spanilá, až se člověk ze začátku bojí, kor když si uvědomí, že by ten vláček mohl i vykolejit 😀 Po cestě proti nám několikrát jede naproti další vláček. Musíme slézt a jeden z nich musejí doslova rozmontovat a odstranit z kolejiště, a potom zase dát do původního stavu a vrátit ho tam. Je to legrace. Tedy až na ty děti, které na nás na konci pomalu visí, brzy zjistí, že nebudeme jejich rodiče podporovat v prodeji věcí a ještě jim říkáme, ať jdou radši do školy, což se jim nelíbí, tak raději odkráčí. Frčíme zpět. Na konci už čekají, že jim dáme ještě dýško, ale mají smůlu, jsme nekompromisní a tvrdíme, že jsme již zaplatili dost. V tu chvíli si říkáme, v čem že je Kambodža levná. 😉

Od Kaushala si ještě necháme doporučit jeho řidiče tuk-tuku na další den, protože umí dobře anglicky. Jmenuje se Bun, kontakt na něj je +85578646162. Odtud se naše cesty již definitivně rozdělí a my pokračujeme ve výletu. Dnes nás ještě čeká Baset Temple (zde probíhala velmi rozsáhlá rekonstrukce), Wat Samrong Knong (již po rekonstrukci), Khmer Cheese Market (vyrábí se z ryb, opravdu to tam páchlo, ale bylo to zajímavé) Wat Kdol a Wat Slaketh. U chrámů jsme potkávali spoustu mnichů a vesměs jsme tam byli sami, občas nás pustili i dovnitř, někde jsme se mohli procházet jenom okolo. Vše bylo zadarmo. Po cestě jsme ještě stihli ochutnat „sticky rice in bamboo tube“. Je to rýže udělá v bambusu na kokosovém oleji, je to vynikající. 🙂

Co ještě vidět v Battambangu

Druhý den je podstatně jednoduší, čekáme, až nás ráno vyzvedne Bun. K našemu překvapení se u hotelu objevuje řidič, který nás první den vysvobodil od hladových hyen. Je to Tom. Dozvídáme se, že je to Bunův bratr a vzal to dnes za něj. Ukazujeme mu plán a domlouváme se na 16 USD/den (cca 379 CZK). Tom (kontakt na něj +85517840478) je moc fajn, anglicky umí dobře, zná i velmi dobře okolí. Díky němu se dostáváme do vesničky, kde si můžeme dát za Chram blizko Battambangubabku vynikající čerstvé jarní závitky, připravují je přímo před námi. Dokonce nám i ukazují, jak sami vyrábějí rýžový papír, Tom nám vše vysvětluje. Hned kousek od nich zase vyrábí soused rýžovou pálenku, i tam se dostáváme, můžeme vše točit a dostáváme i ochutnat, dokonce zdarma.

Poté vyrážíme na první místo Phnom Sampeau (někdy označován jako Phnom Sampov). Jedná se o menší horu, na které se nachází tzv. Killing caves (jeskyně smrti, kde Rudí Khmérové za své vlády zabíjeli nevinné lidi) a také několik chrámů, kde žijí dodnes mniši, ale takové opice – makakové. Z hory je překrásný výhled do údolí. Výstup za to stojí. Kdo nechce šlapat, může se za peníze nechat i odvézt.

Frčíme dál, projíždíme překrásnou krajinou a vesničkami, až nakonec dorazíme k Phnom Banan (Banan Temple). Vstupné činí 3 USD/osoba (cca 71 CZK). Z parkoviště je nutné ujít 358 schodů, dali jsme to a ocitli se u Prasat Banan. Dost nám toto místo komplex My Son, který jsme navštívili ve Vietnamu. Byla to taková předochutnávka před naší další zastávkou.

Den jsme zakončili večeří na marketu ve městě Battambang a druhý den jsme frčeli autobusem směr Angkor Vat a Siem Reap.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Pavel

Pavel

IT guy, motorbike rider, travel enthusiast and male.

2 Komentářů

  • Roman

    To musel být super zážitek. Vypadáte šťastně, MĚJTE SE MOC HEZKY.
    Ahoj Roman

    18/04/2016 at 16:40
    • Pavel
      Pavel

      Byla to pecka. Trochu jsme se bali, protoze ta kolejnice byla klikata a ten vlak, nebo spis postel jela velkou rychlosti. Ale prezili jsme to 😉 Mej se fajnove Romane. Posilame pozdrav z Japonska

      20/04/2016 at 15:20
VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.