Machu Picchu

Machu Picchu a Aguas Calientes - skutečný klenot Peru

Naše cesta kolem světa obsahuje několik velmi významných míst, která jsme vždy chtěli vidět. Machu Picchu je právě jedno z těchto míst. Jelikož se snažíme psát články formou, která je použitelná i pro ostatní cestovatele, tak i v tomto případě tomu nebude jinak. Najdete zde mnoho zajímavých, cenných a ověřených informací námi!

Historie

Astronomicka observator na Machu PicchuMachu Picchu znamená v kečuánském jazyce Starý vrch, což naprosto přesně popisuje toto místo. Je to jediné rozsáhlé historické město Inků, které přežilo ničivou vlnu španělského osídlování. A to díky své poloze a mlčenlivosti lidí. Historie města sahá do 15. století, ale možná i déle. O Machu Picchu toho bylo již napsáno mnoho. Naše vlastní postřehy jsou k dispozici v rozsáhlé fotogalerii a videu níže.

Jak se dostat na Machu Picchu

Možností je hned několik, a proto jsme se rozhodli je podrobně popsat, abyste si mohli sami udělat obrázek a zvolit pro vás tu nejatraktivnější. Kalkulace provádíme vždy pro 2 osoby, protože nám takto ceny byly řečeny. Pokud jste jednotlivci, stačí vydělit dvěma a mělo by to tak nějak vycházet. 😉 Pokud je nějaká cena za jednu osobu, je tak vždy uvedeno.

Drahá varianta – aneb luxus na 2 hodiny s Peru Rail či Inca Rail

Peru rail na Machu PicchuTuto variantu nedoporučujeme, leda že jste vyhráli ve sportce, nebo máte vyloženě fyzické problémy. Dalším důvodem je i fakt, že budete podporovat schválně předražené vlakové společnosti!

  • vlakem z Ollantaytambo do Aguas Calientes a zpět– cca 700 PEN
  • Hostel Aguas Calientes 2 noci – cca 80 PEN
  • Vstup Machu Picchu – 260 PEN
  • Autobus z Aguas Calientes na Machu Picchu a zpět – 142 PEN
  • Průvodce na Machu Picchu – 100 PEN

Celkem po vlastní ose – 1282 PEN (10500 Kč) Cestovní agentury – od cca 380$/osoba (vše máte zařízené a včetně jídla oběd-večeře-snídaně, ale většinou není v ceně autobus na Machu Picchu a zpět za 24 USD) *Někdy se překvapivě vyplatí jít do cestovní agentury. V Peru je tomu často tak.”

Zlatá střední cesta – dlouhá ale krásná cesta mikrobusem

Machu Picchu autobusemPreferovaná varianta pro většinu návštěvníků. Řada lidí může oponovat, že dlouhá jízda autem je úmorná. Není to tak, pro nás to bylo velké překvapení a dobrodružství! Cesta má 3 fáze, 1. je stoupání a klesání krásnými serpentýnami na vrchol hor, 2. fáze je fascinující jízda džunglí a na úpatí skal, 3. fází je nezapomenutelný trek podél vlakové trati a řeky u úpatí Machu Picchu.

  • Cesta z Cusca do Hidroelectrica a zpět (cca 6 hodin jedním směrem + 2,5 hodiny trek!) – 150 PEN
  • Hostel Aguas Calientes 2 noci – cca 80 PEN
  • Vstup Machu Picchu – 260 PEN
  • Autobus z Aguas Calientes na Machu Picchu a zpět – 142 PEN
  • Průvodce na Machu Picchu – 100 PEN

Celkem po vlastní ose – 732 PEN (cca 6000 Kč) Cestovní agentury – od cca 140$/osoba (vše máte zařízené a včetně jídla oběd-večeře-snídaně) *Pokud nechcete nebo nemůžete z nějakého důvodu jít pěšky, můžete si ve stanici Hidroelectrica koupit lístek na vlak. Za osobu však zaplatíte 24 USD za jednu cestu!*

Levná varianta – pěšky po svých s krásnými výhledy

Na Machu Picchu peskyToto je možná varianta a víme o lidech, kteří ji absolvovali. Tuto variantu doporučujeme pro skalní trempy a fyzicky velmi zdatné jedince!

  • Colectivo z Cusca do Ollantaytambo a zpět – cca 60 PEN
  • Cesta pěšky po kolejích z Ollantaymtabo do Aguas Calientes – 0 PEN
  • Kemp v Aguas Calientes – cca 30 PEN
  • Výstup po svých na Machu Picchu – 0 PEN
  • Vstup Machu Picchu – 260 PEN
  • Průvodce na Machu Picchu – 100 PEN

Celkem po vlastní ose – 450 PEN (3690 Kč) *Na Machu Picchu lze jet autobusem. Jedna cesta stojí 12 USD/osoba.”

Tipy a triky

  • Vyhraďte si dostatek času na prozkoumání památky – Machu Picchu je velmi rozsáhlý komplex. Je to jediná památka v Peru velkého rozsahu, která nebyla dotčena ničivou rukou španělských dobyvatelů. Díky tomu je unikátní a kvůli své velké rozloze zabere opravdu dlouhou dobu na prozkoumání. My jsme zde strávili 7 hodin čistého času, abychom si pečlivě prošli každou část! Abyste si toto místo opravdu užili, budete zde proto potřeba být alespoň 3 dny/2 noci! Pokud se necháte zlákat na kratší výlet agenturou, tak počítejte s tím, že na této památce strávíte jen cca 4 hodiny 🙁
  • Namesti na Machu PicchuNelezte na hory okolo, užijte si detailní prohlídku komplexu – řada lidí, kteří podnikli výstup na okolní hory, doporučují udělat to samé. My to nedoporučujeme 😉 Důvod je jednoduchý. Výstup lze realizovat na 3 okolní hory (na jednu je potřeba mít rezervaci dopředu, na druhou stačí lístek na Machu Picchu a na třetí se dostanete zdarma, ale výstup je vcelku nebezpečný), kde jeden výstup zabere cca 3-4 hodiny celkem, což je čas, o který se okradete, pokud chcete prozkoumat Machu Picchu zblízka (toto samozřejmě neplatí pro třetí horu, pokud jste zde více dní)! Navíc přímo v areálu Machu Picchu jsou místa na kopcích, odkud jde krásně vidět celé naleziště jako na dlani a odkud jsou vyfoceny všechny známé fotografie tohoto místa.
  • Připlaťte si a jeďte nahoru a dolů autobusem – autobus je drahý, ale je to jediná možnost jak se dostat pohodlně a rychle z Aguas Calientes na Machu Picchu. Dá se jít ještě pěšky, ale počítejte s tím, že je potřeba vyrazit hodně brzo (brána při vstupu dole se otevírá kolem 5 ráno) a jdete cca 2 hodiny do prudkého kopce a z části ještě po tmě. Nakonec přijdete nahoru vcelku unavení, což vás opět obere o čas a síly, které byste potřebovali pro prozkoumání naleziště.
  • Lama na Mahu PicchuNenechte se okrást od agentur – Machu Picchu je nejnavštěvovanější turistické místo v Peru a určitě patří mezi nejzajímavější Incké památky v okolí Cuzca, a proto není divu, že chce na tom každý vydělat. Setkali jsme se s různými praktikami od zdánlivě kamarádských prodejců využívající Couchsurfing až po „skvělé“ nabídky na ulici. Vždy obejděte několik agentur a vždy smlouvejte, vyplatí se vám to! Můžete tak ušetřit i přes 100 $ na osobu, což se vyplatí! Pokud chcete poradit jakou agenturu použít nebo naopak komu se vyvarovat, tak se ozvěte do zprávy a my vám rádi poradíme. MALÁ RADA: Vždycky je levnější zajít do agentur v uličkách dál od Plaza de Armas (hlavního náměstí v Cuscu).
  • Není služba jako služba – zapomeňte na sliby prodejců, kteří vám za jejich „skvělou“ cenu nabízí lepší služby než ostatní. Je to naprostá blbost. Realita je taková, že se v Aguas Calientes ocitnete s největší pravděpodobností ve skupině lidí, kteří koupili výlet za různé ceny, dostali různé sliby, ale všichni budete mít stejnou „kvalitu“ služeb. Může se vám tak snadno stát, že budete spát v jiném hostelu, než jste původně měli apod. A proto si dopředu nechte od agentury napsat na účet jaké služby má výlet obsahovat (opravdu doslovně), v jakém hostelu budete konkrétně spát apod. Toto se vám bude hodit na místě ještě hodně krát, například když vás umístí do hostelu kde neteče teplá voda, nejde internet, nebo je strašná snídaně.
  • Vstupenka musí být na vaše jméno – peruánští pokladní a hlídači na památkách jsou vcelku prudérní a mohou vás snadno vykázat z místa, pokud jméno na vstupence nebude odpovídat jménu ve vašem pasu (ten si s sebou mimochodem berte!). Na toto si dávejte pozor, pokud bude někdo za vás vyřizovat nákup vstupenek, abyste se pak nedivili a neměli zkažený den.
  • Kameny na Machu PicchuOmezení přímo na místě – na Machu Picchu jsou určité restrikce. Zákaz kouření chápeme, ale omezené tekutiny a zákaz jídla ne. Správně byste s sebou měli mít jen 1 litr vody, jíst byste měli u vchodu a stejně tak si zde odskočit. V praxi se řada věcí nedá splnit, kvůli délce návštěvy a rozloze areálu. Vemte si s sebou klidně 2 litry vody, nikdo to nekontroluje 😉 Stejně tak si vemte dostatek jídla. Jídlo jezte někde v zákrytu před hlídači, odpadky samozřejmě berte s sebou. Toaletu řešte podobně, ono to mnohdy ani nijak nejde, když je záchod cca 30 minut od vás 😉 Co je ale důležité jsou hůlky. Doporučujeme vzít si s sebou trekové hole, nicméně musíte mít na ně gumové botičky, jinak vás s nimi dovnitř nepustí! Budete je muset nechat v úschovně.
  • Jídlo v Aguas Calientes raději na trhu a levně – Peruánci nedokáží nabídnout kvalitní služby. Je to smutné, ale je to tak. V případě jídla v restauracích to platí dvojnásob. My jsme se najedli až 5x levněji a hlavně daleko lépe na místním trhu v Aguas Calientes. Jídlo v restauraci, kde jsme náhodně byli, bylo staršího data a bylo studené. Na trhu jsme měli vždy čerstvé jídlo za 7 PEN/osobu (cca 60 CZK) včetně polívky a nápoje 😉
  • Machu Picchu koupeleTermální prameny pod Machu Picchu – velikost památky Machu Picchu dokáže logicky zastínit ostatní zajímavá místa v okolí. My jsme objevili místní termální prameny, které jsou jen pár metrů od města navíc s nádherným výhledem! Vyplatí se sem jít ráno a je to ideální tečka za návštěvou naleziště poslední den před odjezdem. Vstup je 10 PEN/osobu (cca 82 Kč).

 

Aktualizace 2017: od tohoto roku se kvůli náporu turistů rozhodla peruánská vláda omezit návštěvnost. Jak jinak než zdražením, takže se ceny výše se budou lišit, ale také omezením vstupu na ranní a odpolední návštěvu. Za nás doporučujeme tu odpolední, kvůli ranní mlze, která může trvat i několik hodin..

 

 

 

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Pavel

Pavel

IT guy, motorbike rider, travel enthusiast and male.

15 Komentářů

  • Ludvík

    Ahojte, a kterou variantu dopravy jste zvolili vy a jaké z toho byly zážitky? 🙂
    Článek je moc užitečný, ale jako trochu z Lonely Planet, nechcete aspoň napsat, jak se vám tam líbilo? 🙂

    06/05/2015 at 06:26
    • Pavel
      Pavel

      Ahoj Ludvíku,
      děkujeme za komentář. Kdyby sis přečetl článek opravdu celý, tak by sis všiml, že naše preferovaná varianta byla “Zlatá střední cesta”. V článku také píšeme “Naše vlastní postřehy jsou k dispozici v rozsáhlé fotogalerii a videu níže.”, takže to je odpověď na tvojí druhou část otázky 😉

      Článek je napsán tak, jak je napsán, protože nechceme psát články stylem “ráno jsem vstal, udělal jsem si kafe, poškrábal jsem se na zádech a venku bylo hezky”. Tento typ psaní je spíš tak na knížku, než na blog o cestování pro ostatní cestovatele. Lidé spíš uvítají informace, které jim pomohou, a ty v článku jsou ověřené námi a pěkně pokupě tak, jak je nenajdeš ani v Lonely Planet, minimálně ne online a zdarma! Na tomhle se s námi shodla i řada cestovatelů, které cestou potkáváme.

      Takže doporučujeme shlédnout i komplet galerii a tam je vidět, že jsme plni zážitků a jak se nám tam líbilo 😉

      Uživej dne a pozdravuj Terku!
      P. a M.

      06/05/2015 at 14:45
      • Ludvík

        Ahoj Pavle,
        máš pravdu, už jsem to tam objevil, že jste jeli druhou variantu (po ránu mi to nepálí tak dobře 🙂
        Ad zážitky – aha, tak to potom jo, přiznám se že galerie i videa nestíhám procházet, je toho tam mraky a nějak není čas, tak čtu hlavně články 🙂

        Držíme palce a užívejte si to
        Ludvík

        06/05/2015 at 15:18
  • Tomáš M.

    Ahoj Pavle,

    děkuji za super článek. Prosím pěkně, jakou agenturu jste zvolili na MP?

    Děkuji pěkně

    Tomáš

    07/09/2016 at 13:26
    • Pavel
      Pavel

      Ahoj Tomasi,

      jsme radi, ze se clanek libi! Omlouvame se za pozdejsi odpoved, ale po navratu z cesty nevime co delat driv 😉
      Nikde nemame bohuzel napsane jmeno agentury, protoze jak piseme v clanku vsechny agentury prodavaji “svoje super unikatni” sluzby, ale ve finale te veze jedna firma. Klasicky preprodej… Nicmene jsem si dal praci a nasel jsem ulici, kde jsme narazili na tuto agenturu. Ulice se jmenuje Ahuacpinta a je v Cuscu. Je to ulice, kde jsme spali v hostelu (Yanantin Guest House, byl levny a dobry), proto si to zive pamatuji. Nicmene doporucujeme chodit okolo a zeptat se i v dalsich agenturach. Na MP se jezdi kazdy den nekolikrat, takze nic si rozhodne nekupujte dopredu na internetu, bude to pravdepodobne predrazene. Na miste si muzete navic usmlouvat i lepsi cenu, pokud vas bude vic apod. A rozhodne si nepriplacejte za jidlo. To stoji za nic, lepsi je zajit v Aguas Calientes na jidlo na mistni trh.

      Klidne se ptej dal pokud bude neco. A uzijte si MP, stoji to za to!

      S pozdravem
      Pavel a Marťa

      07/09/2016 at 15:25
  • Diana D.

    Ahoj Pavle,

    článek je super. Letos v dubnu se chystáme do Peru a tak jsem se chtěla zeptat, jestli je nutné si kupovat dopředu na internetu vstupenky na Machu Picchu? Dočetli jsme se, že ranní vstup je omezený na 200 lidí, tak jestli jste se s něčím takovým setkali nebo je prostě nejlepší koupit vše až na místě?

    Děkuji za odpověď,
    Diana

    12/01/2017 at 11:56
    • Pavel
      Pavel

      Ahoj Diano,
      jsme radi, ze se clanek libi. Prislo nam fajn dat do kupy uceleny seznam veci, ktery jsme pracne hledali z nekolika zdroju jinde, nebo vubec nenasli…

      K tve otazce. Rozhodne se vyplati koupit si listky dopredu pokud planujes jit na Huayna Picchu. To je hora vedle Machu Picchu. Zde se vyplati koupit si listek aspon 3 tydny dopredu, mozna i dele. My jsme sli jen na Machu Picchu, a proto jsme listky koupili v pohode den pred vyletem. Listek bude stat vzdy stejne na miste nebo online. Mistni agentury je kupuji na ofiko kasach, jako bys je koupila ty. Nicmene hodne zalezi jak svuj vylet planujes, to nevim. Jestli planujes byt v Cuzcu a okoli delsi dobu (lehce tu stravis 2-3 dny navic), tak je kup na miste hned po prijezdu, kdyby nahodou nebylo volno na druhy nebo ten dalsi den. Pokud sem jedes casove tip top na konkretni den, tak si je kup urcite online at mas jistotu terminu na 100%. V agenture na miste si jen zajistis odvoz a ubytko – jsou na to pripraveni a ptaji se dopredu jestli mas svuj listek, nebo ho chces koupit pres ne. Vyhoda koupeni na miste je jasna – urcis si den podle pocasi, ktere je zde casto promenlive a pro skvely zazitek vcelku zasadni…

      Co se tyka omezeni na 200 osob: tohle je novinka od roku 2017, aspon co vim. V tom pripade bych daval online rezervaci jeste vetsi vahu. 200 lidi mi prijde dost malo. V ten den co jsme tam byli my se otocilo behem 8 hodin odhadem par tisic lidi. Jinak bych asi volil spis odpoledne nez rano kvuli mlze, ktera se muze drzet i nekolik hodin.

      Snad jsem pomohl. Uzij si vylet!

      S pozdravem
      Pavel

      12/01/2017 at 15:45
  • Alena

    Ahoj Pavle,

    prima článek, díky!
    Chtěla bych se Tě zeptat, do kdy je MP otevřené (v případě odpoledního vstupu od 13:00 – jestli to má význam), nepodařilo se mi to nikde najít, resp. jsem se dočetla různé věci.

    Doporučuješ koupit vstupenky online přes nějaký konkrétní portál? Našla jsem totiž dvě ceny, z nichž první je důvěryhodnější, ale nevím 🙂
    1) machupicchu.gob.pe
    2) ticketmachupicchu.com/prices-of-machu-picchu-tickets/

    Dík moc za radu a měj se,

    A.

    05/03/2017 at 02:37
    • Pavel
      Pavel

      Ahoj Alenko,

      v dobe kdy jsme tam byli my, tak tam slo jit na cely den a opravdu jsme ho tam cely stravili. Trochu nas mrzi jak to ted omezili, ale chapeme to – je tam tlacenka. Odpoledne jsem zahledl nekde na googlu od 1 hodiny a listky jde koupit na tom webu machupicchu.gob.pe, coz by mel byt i oficialni web a zde bych listky tedy i nakupoval. Pro jistotu doporucuji napsat na nejaky kontakt na tom webu ohledne tech casu… Web jede jen ve flashi, ktery nemam, takze se tam nedostanu, ale tobe to asi jde. Kazdopadne Machu Picchu je super misto, uzijte si ho – budete na nej vzpominat jeste hodne dlouho. A kdyz uz budete v Cuzcu tak navstivte i Maras a Moray, viz nase dalsi clanky 😉

      S pozdravem
      Pavel

      06/03/2017 at 21:25
  • Veronika

    Ahoj, plánujeme v dubnu cestu do Peru a líbi se mi tebou popsaná “zlatá střední cesta” Mohl bys prosím napsat více k této variantě? Děkuji Veronika

    06/03/2017 at 21:11
    • Pavel
      Pavel

      Ahoj Veroniko,
      jsme radi, ze se clanek libi. Co konkretne by te zajimalo?
      S pozdravem
      Pavel

      06/03/2017 at 21:14
  • Veronika

    Ahoj,

    konkrétně by mě zajímalo, v kolik se vyjíždělo mikrobusem a v kolik jste dorazili na místo i s tím 2,5 hodinovým trekem. Pak jsem se ještě chtěla zeptat, jestli jste lístky na ten mikrobus kupovali dopředu na cestu tam i zpět nebo až na místě těsně před cestou. Pokud tě napadne ještě něco dalšího užitečného, tak budu ráda.

    Moc děkuji za rady;-)

    Veronika

    07/03/2017 at 16:41
    • Pavel
      Pavel

      Uff, uz je to delsi doba. Ale matne si pamatujeme, ze se vyrazelo brzo rano. Rekneme kolem 8. Cesta v mikrobusu k hydroelektrarne, kde zacina trek trvala cca 6-8 hodin (zadna lahoda hlavne kvuli prevyseni – doporucujeme koupit Koku na zvykani). V Cuzcu jsme kupovali balicek (mikrobus, ubytko v Agua Caliente, 1 vecere, listky na Machu Picchu a bus nahoru a dolu). Ackoliv se to muze zdat jako trivka, tak nez jsme sehnali nejlepsi cenu, tak jsme se dost nachodili. Cestou v mikrobusu jsme zjistili, ze za to same ostatni platili vic, nekdo i 2x nasobek.. Takze chodit, ptat se a porovnavat se vyplati. Rozhodne doporucujeme koupit balicek s busem z Agua Caliente na Machu Picchu a zpet. Az uvidite ten krpal, tak budete radi 🙂 Nekteri ho jdou nahoru nekolik hodin a pak jsou vyflusly a na Machu Picchu jen posedavaj..

      To je asi vse, zbytek dulezitych informaci je v clanku a komentarich okolo. Kdyby si chtela vedet neco dalsiho, tak se klidne ptej 😉
      Pavel

      08/03/2017 at 21:53
  • Veronika

    Děkuji za informace, proberu to se spolucestujícími a případně se ozvu.;-)
    Hezký den
    Veronika

    09/03/2017 at 14:51
  • Miluška

    také Ti Pavle děkuji za informace zde umístěné, jsou super:-) a fotky velmi inspirativní a lákavé,snad budeme mít takové štěstí na počasí jako vy, vyrážíme v dubnu…

    11/03/2017 at 19:56
VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.