Arequipa - Bílé město v Peru
Naše první zastávka v Peru je ve městě Arequipa. Zde jsme strávili krásné 4 dny. Krásné proto, že jsme zde viděli spoustu zajímavých míst a dozvěděli se hodně o životě v Peru.
Muzeum José Villalobos Ampuero
Naše první zastávka vedla do tohoto muzea. Zprvu jsme nekladli této návštěvě velký důraz, protože se jednalo o menší a navíc soukromé muzeum. Posléze jsme ale byli překvapeni. Muzeum je v podstatě dům obývaný v minulém století velmi uznávaným lékařem. Ten byl znám svou vášní pomáhat slabším a chudým lidem. Byl to na tolik významný člověk, že byl například přítelem britské královské rodiny. V domě se nachází řada unikátních a popravdě velmi drahých předmětu, které mají svou historickou hodnotu. Muzeum nám do jisté míry připomínalo některé komnaty zámku Konopiště. Velmi nás zaujala Pianola nebo stále funkční telefon z první poloviny 20. století. Velkým překvapením ke konci prohlídky byl fakt, že nás neprovázela běžná průvodkyně, ale manželka syna lékaře, kterému je muzeum věnováno. Paní byla velmi milá, hodná a moc se jí líbila naše cesta kolem světa 😉 Vstup do muzea, které se nachází kousek od centra, tj. od náměstí Plaza de Armas je 20 PEN (cca 166 Kč) na osobu.
Plaza de Armas
Snad každé větší město v Peru má náměstí zvané Plaza de Armas. Trochu to zavání normalizací 😉 Nicméně v tomto případě se jedná o jedno z nejhezčích náměstí, které jsme viděli. Najdete tu obrovskou katedrálu, jejíž vstupní dveře jsou obrovské, ostatně sami uvidíte v galerii. Součástí katedrály jsou obrovské varhany, větší jsme nikde neviděli. Dominantou náměstí je fontána, okolo které se pravidelně slétávají stovky holubů, kteří jsou až nezdravě ochočení. Během našeho pobytu jsme měli štěstí na místní přehlídku folklóru. Tato přehlídka je zde každou neděli! Během přehlídky se vám podaří vidět krásné peruánské tradiční kroje, ale i vojenskou jednotku a všichni jsou ochotni se fotit a bavit.
Vulkány
Největší dominantou tohoto města jsou vulkány. Ano, není tu jeden vulkán ale hned tři! Největší z nich je Misti, druhý největší je Chachani a poslední je Pichu Pichu, který připomíná spíš hory než vulkán. Díky těmto velikánům jsou zde zemětřesení vcelku běžná věc. Každých cca 10 – 20 dní je zde větší zemětřesení (magnituda 8 a víc) a dle informací z různých serverů jsou zde menší zemětřesení několikrát za měsíc. My jsme ale nic takového nezaznamenali 😉 Dle dostupných informací lze podniknout výlet na úpatí vulánu.
Čokoládovna
Během free walking tour jsme narazili na místní čokoládovnu Chaqchao. Byla to velmi zajímavá a příjemná zastávka. Dozvěděli jsme se něco o výrobě organické čokolády a ochutnali ji jak v pevném, tak tekutém stavu 😉 Je možno si tu udělat vlastní tabulku čokolády za 60 PEN (cca 480 Kč). Také je možné tu ochutnat místní specialitu Queso helado, která připomíná zmrzlinu. Čokoládovna se nachází v ulici Santa Catalina 204.
Klášter Santa Catalina
Asi nejznámější historickou památkou města je právě tento klášter. Shodou okolností se nachází ve stejné ulici jako čokoládovna Chaqchao. Klášter je rozsáhlý komplex budov, které byly v minulosti používány jako ubikace pro jeptišky. V současné době zde žije cca do 10 jeptišek a místo je spíše připomínkou historie města. Klášter byl několikrát rekonstruován kvůli častým zemětřesením. Co je ale krásné, jsou absolutně dokonalé uličky a barvy budov, které tu naleznete. Je to ráj pro fotografy a lidi, kteří si chtějí odpočinout. Navíc každé úterý a čtvrtek je klášter otevřen i v noci, kdy je krásně osvětlen! Procházka nám zabrala cca 2 hodiny a vstup byl 40 PEN (cca 320 Kč) na osobu.
Lama, Alpaka, Vicuňa, Guanaco a výroba vlny
Už během naší první zastávky v Peru jsme se dostali ke zpracování vlny z Alpaky (podobné zvíře je Lama). Navštívili jsme místní manufakturu MICHEL, která se zabývá zpracováním vlny a výrobou oblečení. Dozvěděli jsme se, že existují různé druhy těchto „velbloudů“. Existují domestikované druhy, což je Alpaka a Lama. Divoká verze je potom Vicuňa, respektive Guanaco, které žije v Patagonii. Pro výrobu oblečení a vlastně i pro jídlo je nejdůležitější právě Alpaka. Řada lidí si je plete s Lamou. Lama se používá hlavně pro přepravu nákladu podobně jako osel. V Bolívii se však i jí. My měli možnost ochutnat obojí.
Vlna z Alpaky je na dotek velmi jemná, a pokud jí sevřete v dlani, tak začne rychle hřát. Tímto způsobem zjistíte padělky, které se často objevují na místních trzích. Posledním způsobem jak odhalit padělek je poprosit prodejce, aby přejel po oblečení z Alpaky kartáčem. Oblečení z Alpaky se tímto nezničí a vlna se navíc zjemní. Na cenu má vliv také to, zda je oblečení vyrobeno strojově nebo manuálně. Manuální výroba je cca 2-3x dražší, za to je ale originální. Extrémem je oblečení z divoké verze Vicuňa. Toto plemeno je chráněno a v Peru jsou pouze dvě módní značky, které mají licenci na zpracování této vlny.
Místní trhy
Posledním velkým zážitkem v tomto městě je místní trh. Tržiště se nachází v ulici Avenida Peru. Je to obrovská hala, která je kvůli přehlednosti rozdělena na řady podle druhu zboží. Koupíte tu doslova vše od koření, přes maso až po domácí potřeby. Nás tu zaujal prodej ovoce, zeleniny a čerstvé ovocné šťávy, které vám tu udělají na počkání podle vašeho přání.
Cesta do Arequipy
Arequipa
Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English