Ostrov Penang

Penang - ostrov výborného jídla, krásných památek a skvělých lidí

Cesta kolem světa nás zavedla do Malajsie, kde se naší první zastávkou stal ostrov Penang. Z thajského Phuketu to byla poměrně zdlouhavá cesta, ale stála za to, protože je zde doopravdy co obdivovat. Zvolili jsme opět cestu minivanem, takže vše probíhalo hladce. Zaplatili jsme 800 THB/osoba (cca 565 CZK) a jako všude v Jihovýchodní Asii nás i vyzvedli v našem hotelu. Akorát si vzpomínáme, že po nás chtěli na hranicích nějakou malou částku za výjezd pryč z Thajska a my jsme těsně předtím utratili všechny bathy. Místní nám nakonec pomohli, protože to nebylo moc a dolary od nás nechtěli, ale kdybyste se tam chystali po zemi jako my, tak na to raději myslete. 😉 Naší základnou se stalo hlavní město ostrova George Town, kde jsme se ubytovali v hostelu Just Inn, kde jsme za noc platili 43 MYR (cca 242 CZK) v pokoji s větrákem.

George Town – multikulturní město s koloniálními vlivyUbytování v Penangu

George Town jsme si zamilovali okamžitě. Protože je to tak neuvěřitelně překrásné multikulturní město. Mísí se zde malajské, čínské, indické, ale i bývalé evropské koloniální vlivy a to činí toto místo doslova pohádkovým. George Town se může díky své minulosti pochlubit dechberoucími historickými koloniálními budovami, ale obdivovat zde lze také mnoho mešit, buddhistických a hinduistických chrámů. My jsme si nechtěli nechat nic ujít, a proto jsme si v turistickém centru vyzvedli mapu Penangu se všemi skrytými poklady města. Je to poměrně velký vycházkový okruh. Nejvíce nám v paměti utkvěla místa jako Clock Tower, Fort Cornwallis, City Hall, Town Hall, Love Lane, Church Street Pier, Masjid Melayu Lebuh Achech a mnoho dalších. Opomenout nesmíme ani pouliční umění, které lze vidět téměř na každém rohu, vždycky se zajímavou tématikou.

Užili si i naše mlsné jazýčky, protože kuchyně na Penangu je prostě vynikající. Vyzkoušeli jsme zde mnoho jídel z čínské, indické i malajské kuchyně a věřte, že se nám doteď sbíhají sliny, když na ta úžasná jídla jen pomyslíme.

Pláž na PenanguCo vidět na Penangu – národní park, krásná příroda, ovocné farmy

Vycházky po městě jsme zmákli za 2 dny, ale pak jsme měli nutkání prozkoumat více celý ostrov. V Love Lane jsme si u pana, který si říká Happy Ken, půjčili skútr za 31 MYR/den (cca 174 CZK) a udělali jsme si okruh po ostrově. Směrem na sever jsme viděli úžasné pláže a navštívili jsme tak zvanou „plující mešitu“ Masjid Terapung Pulau Pinang. V hledáčku jsme měli menší trek Canopy Walkway v Penanském Národním parku, jenže se bohužel úsek čistil a krásný provazový most rekonstruoval. V parku také nabízejí možnost výletu lodí na pláž Monkey Beach. My jsme ale frčeli dál a navštívili přehradu Telok Bahang Dam, nedaleko které se nachází motýlí farma. Od přehrady vedla cesta dále do kopců klikatými silnicemi s překrásným výhledem na pralesy a palmové háje. Cestou se nacházela Lam Durian Farm a Tropical Fruit Farm. Na všech farmách chtějí vstupné, ale i když se tam jen zastavíte, můžete se kochat úžasnými ovocnými stromy na svazích. Několik kilometrů za farmou se opět prudce klesá klikatou silnicí, která otevírá velkolepé výhledy na moře a okolní přírodu. Projížděli jsme malými vesničkami a pozorovali život místních. Občas jsme zastavili a měli kolem sebe zvědavé děti, které si s námi chtěli povídat. Jednou z výhod cestování po Malajsii je to, že zde neřešíte jazykovou bariéru, pokud mluvíte anglicky, protože tento jazyk tu ovládají všichni.

Buddhistické chrámy – hojně navštěvované atrakce PenanguKrásný a velký chramový komplex Kek Lok Si

Na Penangu jsme toužili navštívit také známý chrám Snake Temple u města Bayan Lepas, jehož hlavní atrakcí jsou hadi, především zmije, které tento chrám okupují. Plazů tu žije požehnaně a mniši je milují. Nikdy jsme nic takového neviděli. Ještě více nám však vyrazil zrak Kek Lok Si v Air Itam, který je považován za největší chrámový komplex v Malajsii. Je tak obrovský, že projít jej celý za 2 hodiny snad nelze ani stihnout. Chrám se může pyšnit různými stavebními prvky – barmskými, thajskými, čínskými a indickými. Nedaleko chrámu se nachází také známý Penang Hill, odkud se naskýtá velkolepý výhled na celý ostrov.

Most Sultan Abdul Halim MuadzamMosty na Penangu a industriální zóna

Protože v posledních letech na Penangu hodně začal vzkvétat obchod a velké zahraničí firmy zde začaly otevírat své továrny a výrobny, bylo potřeba urychlit dopravu z pevniny na ostrov. Jelikož jsou oba mosty poměrně dost dlouhé, rozhodli jsme si udělat výlet kolem dokola a projet je oba. Poprvé jsme přejeli most Sultan Abdul Halim Muadzam Shah Bridge, často nazývaný jako Penang Second Bridge. Tento most byl postaven až v roce 2014 a má uctyhodných 24 kilometrů. Poté jsme se projeli po pevnině a vrátili zpět na ostrov po mostě Penang Bridge dlouhým 13.5 kilometrů. Byl to docela zážitek, protože na mostech samozřejmě foukalo, takže to byla dost divoká spanilá jízda i na skútru. Nejste-li fanoušci motocyklů, můžete se z George Town na pevninu do města Butterworth dostat i trajektem nebo využít autobusy.

Zážitků máme z Penangu tolik, že by se o nich dala napsat dlouhá esej, ale více vypoví určitě fotky. My jsme se s ostrovem rozloučili a vydali se střemhlav dalšímu dobdrodružství do úrodné oblasti Cameron Highlands ve vnitrozemí Malajsie.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Martina

Martina

Bookworm, great cook, food lover, big traveller and female.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.