Dong Hoi - krasové jeskyně, DMZ, pláže a vesnický život
Do pobřežního městečka Dong Hoi jsme se vypravili vlakem. Jízdenka z obce Ninh Binh nás v klimatizované druhé třídě vyšla na 314.000 VND/osoba (cca 356 CZK) a cesta trvala asi 8 hodin. Z vlaku jsme měli překrásné výhledy na vietnamský venkov, ale po cestě jsme i pracovali, abychom mohli zužitkovat čas. Po příjezdu do Dong Hoi jsme se hned vedle nádraží ubytovali u paní po pravé straně ulice Thuan Ly asi 200 m od vlakového nádraží, která nám nabídla pokoj s klimatizací a sdílenou koupelnou za 120.000 VND/noc (cca 136 CZK). Půjčovali i motorky, téměř novou motorku nám poskytla za 160.000 VND/den (cca 181 CZK). Druhý den jsme tedy mohli vyrazit na náš další výlet v Jihovýchodní Asii.
Národní park Ke Bang a Rajská jeskyně Thien Duong
Vietnam je země jeskyní a dokonce se zde nachází i největší jeskyně na světě Son Doong. Dostat se do ní je velmi drahé a obtížné, vstup stojí 3.000 USD (cca 75.000 CZK). Projít jeskyni pak trvá 5 dní. Počet vstupů na rok je taktéž omezen. My jsme neměli v kapse bohužel navíc 66 milionů vietnamských dongů, a tak jsme se alespoň rozhodli vydat do Národního parku Ke Bang a navštívit jeskyni Thien Duong za 212.500 VND/osoba (cca 241 CZK) . Když byla jeskyně objevena, rozhodli se ji pojmenovat jako Rajská jeskyně kvůli jejím překrásným stalaktitům, stalagmitům a stalagnátům. Musíme uznat, že jsme nikdy v tak krásné krasové jeskyni ještě nebyli. Procházeli jsme se v ní skoro 2 hodiny a snažili se načerpat tu úžasnou atmosféru. Cestou zpět jsme se zastavili na jídlo u místních, prohlíželi si vesničky a tak nějak celkově jsme si užívali atmosféru venkova ve Vietnamu.
DMZ – demilitarizovaná zóna – tunely Vinh Moc
Asi 90 km od městečka Dong Hoi se nachází bývalá vietnamská demilitarizovaná zóna – DMZ. My jsme navštívili tunely Vinh Moc, které byly postaveny pro lidi jako ochrana před bombardováním. Byl to velmi zajímavý výlet v rámci naší cesty kolem světa. Dozvěděli jsme se hodně o lidech, kteří v těchto tunelech žili několik let. Byla zde škola i nemocnice, kde se dokonce narodilo několik dětí. Nachází se zde muzeum na památku obětí, kde se dají zjistit veškeré důležité informace o masakrech, které se zde děli během války. A zároveň je tu i plánek tunelů. Překonali jsme strach ze stísněných prostor i pavouků (hlavně Marťa) a rozhodli jsme se si jeden z tunelů projít. Stálo to za to, i když to bylo o nervy, ale za odměnu jsme pro sebe měli překrásnou pláž. Plavky jsme neměli, ale přesto jsme se vykoupali. Bylo to osvěžující a nádherné, byť na tak smutném místě s krutou historií. Z vody jsme pozorovali vchody do tunelů. Byl to krásný den, levný a poučný výlet, který za pouhých 40.000 VND/vstupného na osobu (cca 45 CZK) stál za to.
Pláže a vesnický život u Dong Hoi
V Dong Hoi se přímo nachází jedna plážička, která je hezká, nicméně je tu bohužel poměrně dost lidí přes den. My jsme se vydali podívat na pláž Da Nhay, která je plná překrásných vyčnívajících kamenů. Chtěli jsme se zde i vykoupat, ale trochu nás odradil nepořádek, který tu byl. Vydali jsme se dál a prostě se ztratili a jeli malými uličkami a vesničkami, kde jsme potkali místní, kteří ačkoliv neuměli anglicky, tak nám radili, kam jet dál. Mnozí z nich se s námi i toužili vyfotit a brali nás za atrakci. Dorazili jsme na pláž, kde kotvili lodičky těžce pracujících rybářů a nacházelo se tu i malé buddhistické modlitební místo. Byl to překrásný den a my byli rádi, že jsme se vydali pryč z hlavních cest a potkali tolik zajímavých, hodných a milých lidí. Zároveň jsme si trochu odpočinuli a užili si klidu. Z Dong Hoi jsme vyrazili do císařského města Hue.
Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English