Tam Coc Vietnam

Ninh Binh - pagody, jeskyně a krásné chrámy

Ninh Binh je malé kouzelné město v severním Vietnamu nacházející se v deltě Červené řeky. V současné době není nijak turistické, takže naprosto ideální místo k prozkoumání. My jsme se sem vydali z ostrova Cat Ba a zátoky Ha Long. Lístek na minibus + trajekt + bus nás vyšel na 250 000 VND/osoba (cca 275 CZK) a přesun trval v podstatě celý den. Ale nelitovali jsme, našli jsme tu klid a těch pár dní jsme si neskutečně užili. 😉

Bich Dong Pagoda, jeskyně Tam Coc, chrám Thai Vi a jeskyně Mua

čínský drakPrvní den jsme vyrazili na výlet do blízkého okolí. Naším cílem se stala Bich Dong Pagoda, vzdálená od městečka Ninh Binh pouhých 10 km. Jedná se o překrásný chrám, který se ze začátku jeví jako malý, ale po krátké procházce a lezení do schodů jsme zjistili, že stojí svatyně i ve skále a je skutečně co obdivovat. Vstup byl překvapivě zadarmo. Dále jsme vyrazili směrem k lodičkám, které vozí turisty do jeskyně Tam Coc. Původně jsme tam opravdu chtěli jet, ale odradila nás naprosto předražená cena. Chtěli 120.000 VND/osoba/vstup (cca 136 CZK) + 150.000 VND/loď (cca 170 CZK) s podmínkou, že na jedné lodi nesmějí být více než 2 cizinci. To je na Vietnam prostě příliš peněz. A hlavně za poslední rok se cena několikanásobně zvýšila, což nechceme podporovat.

Nic však nebylo ztraceno. Řekli jsme si, že když máme ten skútr, zkusíme si to tam projet sami podél řeky. Dostali jsme se docela daleko, cestou potkávali lidi na předražených lodičkách. A čirou náhodou jsme se uprostřed ničeho ocitli před chrámem Thai Vi. Bylo to tam naprosto úžasné a měli jsme jej celý jen pro sebe. Byl to takový skvost obklopený chrám Thai Vivápencovými skalami.

Odtud jsme se vydali směrem k jeskyni Mua a udělali jsme dobře. Jeskyně nás sama o sobě nezaujala, ale místo je známé především pro svou vyhlídku. Výšlap nahoru nám dal zabrat, bylo skutečně teplo a sluníčko svítilo a pálilo. Jenže stálo to za tu námahu. A odtud je výhled přímo na místo, kam se jezdí i do jeskyně Tam Coc. Za 50.000 VND/ osoba (cca 57 CZK) nám to přišlo jako mnohem větší zážitek, protože ten výhled byl skutečně fascinující a překrásný. Ten den jsme se dokodrcali dobrodružnou polňačkou zpět na hlavní a vydali se zpátky do městečka Ninh Binh, kde jsme si odpočali a nabrali síly na další den.

Grotty Trang An, Bai Dinh Pagoda a antické hlavní město Hoa Lu

Nový den znamenal nové dobrodružství na cestě kolem světa. Vydali jsme se na grotty Trang An. Jedná se o komplex jeskyní, do kterých se dá dostat pouze na vodě. Lodička nás povozila překrásnou krajinou, kde bylo co fotit. A samozřejmě zde nechyběly ani skryté čínské chrámy, které nás naprosto okouzlily. Tento 3 hodinový výlet nás stál na osobu 150.000 VND (cca 170 CZK). Za parkování jsme tentokrát museli platit 5000 VND (cca 6 CZK), nějak Grotty Trang Annám neprošlo se postavit, kde jsme chtěli. Výlet se nám opravdu moc líbil.

Ale to nejlepší jsme měli teprve před sebou, aniž bychom to věděli. Měli jsme v plánu navštívit i nejvyšší pagodu v okolí. Když jsme přijížděli ke chrámu Bai Dinh, už z dálky nás přímo fascinoval. Jedná se o skutečně obrovský komplex. Jelikož je to buddhistický chrám, neměli by zde správně vybírat vstupné. A tak to dělají fikaně. Jsou zde totiž 2 vchody. První je ten, kam se vás snaží nahnat. Za parkovné tady chtějí 20.000 VND (cca 23 CZK). Absolutně předražené a nemá to smysl. Za tyhle peníze si koupíte jedno plnohodnotné jídlo. My jsme proto zaparkovali hned vedle cesty a motorku si vyfotili. Místní nám samozřejmě říkali, že parkoviště je lepší, ale to jsou jen řeči. U vchodu mají club cary, které vás odvezou k pagodě. Pěšky údajně jít nemůžete, a proto si za to účtují 60.000 VND/osoba/obě cesty (cca 68 CZK). I my jsme se nechali napálit. Ale pak jsme zjistili, že lze zastavit na zcela jiné cestě u hlavního vchodu Bai Dinh Pagody a tam normálně projít. Hlídají tam nějací vrátní a bílé posílají pryč, ale když půjdete dovnitř, nikdo vás za triko tahat nebude a ušetříte za ten nesmyslný transport. Bai Dinh Pagoda je chrám Bai Dinhvelkolepé a překrásné místo, kde se dájí trávit hodiny času. Bylo to jedno z nejkrásnějších míst, které jsme ve Vietnamu a v celé Jihovýchodní Asii navštívili. Nachází se tu například nejvyšší pagoda ve Vietnamu, největší zvon ve Vietnamu a také největší bronzový Buddha Jihovýchodní Asie. Ale Bai Dinh toho nabízí k vidění mnohem více.

Poslední místo, které jsme navštívili nedaleko Ninh Bihnu bylo antické hlavní město Hoa Lu. Parkovali jsme tu zdarma hned vedle mostu, který se nachází u hlavní brány a už jsme slyšeli: “Tady neparkujte, tady je to zadarmo, pojeďte ke mně, tam je to za poplatek.”. Opravdu nežertujeme, Vietnamcům zkrátka chybí důvtip, ale nás to pobavilo. 🙂 Hoa Lu nás až tolik po návštěvě Bai Dinh Pagody nezaujalo, možná to bylo i tím, že jsme měli málo času, protože už byl skoro večer a brzy se začalo stmívat. Ale určitě stojí i tak za návštěvu, jen doporučujeme jet sem před Bai Dinh Pagodou.

Co jsme v Ninh Binhu nestihli

Nestihli jsme navštívit Národní park Cuc Phuong, který byl první národním parkem Vietnamu a zároveň se dodnes řadí mezi největší přírodní rezervaci země. V parku lze vidět mnoho primátů, ale také je zde údajně k vidění leopard či kočka bažinná. A nechybí samozřejmě ani rostliny. Naše putování po severním Vietnamu zde však nekončí, protože jsme odtud měli namířeno do naší další destinace Dong Hoi, kde jsme měli v plánu navštívit jiný národní park.

Tento příspěvek je také k dispozici v jazyce: English

Pavel

Pavel

IT guy, motorbike rider, travel enthusiast and male.

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Tato stránka používá cookies, aby se zajistilo co možná nejsnadnější použití. Pokud budete nadále prohlížet tento web tak předpokládám, že s použitím cookies souhlasíte.